دفاع یونان از اصلاحات «دشوار» در سیستم مالی

دولت آتن به شدت از طرح پیشنهادی خود به وام‌دهندگان بین‌المللی برای صرفه‌جویی بیشتر دفاع می‌کند و نخست‌وزیر یونان امروز (چهارشنبه) برای دیدار با بستانکاران راهی بروکسل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت یونان روز سه‌شنبه از پیشنهاد جدید خود به وام‌دهندگان بین‌المللی که براساس آن چندین میلیارد یورو در بودجه آتن صرفه‌جویی می‌شود، به شدت دفاع کرد؛ با این حال چندین تن از قانونگذاران سایر احزاب چپگرای یونان به این اقدام اعتراض کردند. یونان تدابیری را پیشنهاد کرده است که براساس آن هشت میلیارد یورو در بودجه صرفه‌جویی می‌شود و شامل افزایش مالیات شرکت‌ها و مشتریان است. یونان این طرح را ارائه کرده است تا مابقی وام خود را از وام‌دهندگان خارجی دریافت کند و بتواند برای فرار از قصور در پرداخت بدهی 1.6 میلیارد یورویی که به صندوق بین‌المللی پول بدهکار است، راهی پیدا کند.

ضرب‌الاجل پرداخت این بخش از وام تا 30 ژوئن است. کارشناسان فنی حوزه یورو روز سه‌شنبه و امروز نشست برگزار می‌کنند.

نشست وزرای دارایی این منطقه نیز عصر امروز برگزار می‌شود که سومین نشست طی یک هفته است. روز پنجشنبه و جمعه نیز نشست 28 رهبر عضو اتحادیه اروپا برگزار می‌شود و ممکن است که توافق نهایی به تصویب برسد.

الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان امروز به بروکسل سفر می‌کند و قرار است اواسط روز با ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا و کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول دیدار می‌کند.

سیپراس می‌گوید که هدف از چنین اقداماتی این است که بحران اقتصادی به تدریج رفع شود. روز سه‌شنبه سخنگوی دولت آتن در تشریح برنامه‌های دولت برای اعضای حزب حاکم چپگرای سیریزا و حامیان آن گفت: ما کاملاً در جریان هستیم که پیشنهادات دشواری را ارائه کرده‌ایم و اگر تصمیم‌گیری با ما بود قطعا دست به چنین اقدامی نمی‌زدیم. پیشنهاد ما شامل دریافت مالیات بیشتر از درآمدهای بالا به جای اخذ مالیات از خانواده‌های کم‌درآمد و یا کارمندان و بازنشستگان است.

انتهای پیام

کد N867804