بازتاب بیانات رهبر انقلاب در رسانه های جهان

لغو فوری تحریمها/ بازرسی از مراکز نظامی جای بحث ندارد

سیاسی

بیانات مقام معظم رهبری در خصوص خطوط قرمز مذاکرات و توافق هسته ای بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشته است.

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل : رهبر انقلاب شب گذشته در دیدار کارگزاران نظام با بیان اینکه امریکایی ها به دنبال نابود کردن صنعت هسته ای ایران هستند، تاکید کردند: همه مسئولان ایران ضمن تأکید بر خطوط قرمز، به دنبال توافقی خوب یعنی توافقی منصفانه و عزتمندانه هستند.

در همین رابطه اغلب رسانه های جهان به بازتاب این بیانات پرداختند که بخشی از این بازتابها به شرح زیر است: 

رویترز : رهبر ایران توقف فعالیت حساس هسته ای برای دوره طولانی را رد کرد

این خبرگزاری در ادامه گزارش خود می نویسد: آیت الله علی خامنه ای روز سه شنبه توقف فعالیت هسته ای ایران برای یک دوره طولانی را رد کرده و عنوان داشتند که تحریم های اعمال شده علیه ایران باید به محض امضای توافق نهایی لغو شوند. 

رویترز در ادامه می نویسد که رهبر ایران با توقف ۱۰ تا ۱۲ ساله تحقیق و توسعه در زمینه فعالیت هسته ای مخالفت کرد.

روزنامه دیلی تلگراف در شماره امروز خود آن بخش از فرمایشات رهبری که مربوط به لزوم لغو تحریم ها به محض امضای توافق است را تیتر کرده است. 

این روزنامه انگلیسی در ادامه می نویسد: «آیت الله علی خامنه ای اعلام کردند که بازرسی از سایت های نظامی ایران به هیچ وجه جای بحث ندارد. 

این روزنامه در ادامه مدعی شد: بیانات شب گذشته می تواند موجب پیچیده تر شدن روند مذاکرات هسته ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ شود. 

سایت خبری ام اس ان نیز به نقل از خبرگزاری فرانسه می نویسد: رهبر ایران مجددا خطوط قرمز توافق هسته ای را تدوین کرد. 

این رسانه نیز در ادامه آن بخش از بیانات رهبری در مورد لزوم لغو فوری تحریم ها در زمان امضای توافق و غبر قابل قبول بودن بازرسی از مراکز نظامی را به عنوان مهمترین بخش های فرمایشات شب گذشته رهبر معظم انقلاب منتشر کرده است.

روزنامه یو اس ای تودی نیز با زدن این تیتر که « رهبر ایران در حالی که ضرب الاجل توافق نزدیک می شود اولتیماتوم هایی را درباره آن تعیین کرد» این موضوع را پوشش داده و می نویسد: یک هفته مانده به ضرب الاجل تعیین شده برای توافق هسته ای ایران، رهبر این کشور در سخنانی، بازرسی از مراکز حساس و توقف بلندمدت فعالیت های هسته ای را رد کرده و در عین حال، درخواست برداشته شدن سریع تحریم ها را مطرح نموده است.

این روزنامه در ادامه می نویسد: محورهای مطرح شده در سخنرانی رهبر انقلاب، در نقطه مقابل مواضعی است که توسط ایالات متحده و دیگر قدرت های جهانی درباره ضرورت محدود کردن برنامه هسته ای ایران در مقابل پایان دادن به تحریم ها مطرح شده است.

شبکه تلویزیونی المنار : امام خامنه‌ای در دیدار سران سه قوه و مقامات ارشد نظامی و شماری از مدیران ارشد با ایشان بر لغو انواع تحریمهای اقتصادی و مالی تحمیلی از طرف شورای امنیت سازمان ملل متحد یا دولت آمریکا علیه ایران تأکید کردند.

این شبکه در ادامه گزارش خود آورده است: ایشان با مانع تراشی در مسیر تحقیقات و توسعه و جنبش سازندگی در کشور مخالفت کردند و آن را از خطوط قرمز در هرگونه توافقی دانستند. امام خامنه‌ای مشخص کردند دوره های طولانی مدت ده تا دوازده سال برای توقف فعالیت هسته ای را نیز از خطوط قرمزی دانستند که پذیرفتنی نیست

روزنامه نیویورک تایمز : رهبر ایران خواستار آن شده که بخش عمده تحریم ها، پیش از محدود شدن بخش هایی از برنامه هسته ای ایران و همچنین پیش از تأیید عمل کردن ایران به تعهدات خود از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی برداشته شود.

این روزنامه می افزاید رهبر ایران همچنین توقف فعالیت های حساس  و کلیدی مربوط به غنی سازی به مدت یک دهه را رد کرده و مخالفت خود با بازدید از مراکز نظامی ایران را نیز اعلام کرده است.