درخواست شورشیان فارک از دولت برای تحقق آتش‌بس دوجانبه

همزمان با احتمال ایجاد چالش در مسیر مذاکرات صلح کلمبیا در پی درگیری‌های اخیر، شورشیان این کشور از دولت خواستند تا به یک آتش‌بس دو جانبه ملحق شود.

همزمان با احتمال ایجاد چالش در مسیر مذاکرات صلح کلمبیا در پی درگیری‌های اخیر، شورشیان این کشور از دولت خواستند تا به یک آتش‌بس دو جانبه ملحق شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، ایوان مارکوز، مذاکره‌کننده ارشد نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا (فارک) گفت: ضمن ابراز تاسف نسبت به اخبار تلفات کشته‌شدگان در درگیری‌های اخیر که می‌توانست مسیر آتش‌بس دو جانبه را منحرف کند، بار دیگر از خوآن مانوئل سانتوس، رئیس‌جمهوری کلمبیا می‌خواهیم تا احتمال توقف این درگیری‌ها و دستیابی به یک آتش‌بس در خصوص آنها را مدنظر قرار دهد.

شبه‌نظامیان فارک بارها یک آتش‌بس یک جانبه را اعلام کرده و گفته‌اند، افزایش تعداد تلفات در هر دو طرف به هدف این مذاکرات برای دستیابی به سازش و ایجاد یک توافق صلح اساسی هیچ کمکی نمی‌کند.

این در حالی است که سانتوس و محافظه‌کاران کلمبیا می‌ترسند که شورشیان فارک در جریان این توقف درگیری‌ها استراحت کرده و تجدید قوا کنند.

لوئیس کارلوس ویلگاس، وزیر دفاع جدید کلمبیا که روز دوشنبه زمام امور را به دست گرفت، در پاسخ به این پیشنهاد شورشیان فارک در کنفرانسی خبری در بوگوتا گفت: من برای انجام سخت‌ترین وظیفه منصوب شده‌ام. یک وزیر دفاع برای پایان جنگ تلاش می‌کند. اما اگر صلح از طریق مذاکرات صلح تحقق نیابد، آماده‌ام تا این مساله را به فاتحانه‌ترین دوران جنگ برای نیروهای نظامی‌ام تبدیل کنم.

شورشیان فارک و دولت کلمبیا دست‌کم به توافقات نسبی در خصوص مسائل مختلف دست یافته‌اند از جمله اصلاحات ارضی و توزیع مجدد زمین و همچنین تبدیل گروه شورشی فارک به یک حزب یا جنبش سیاسی.

شورشیان فارک از زمان آخرین آتش‌بس موقت در مه سال جاری میلادی حملاتشان را افزایش داده و نیروهای دولت کلمبیا نیز با انجام حملات متعدد و بمباران که جان چندین تن از این چریک‌ها را گرفته، حملات این شورشیان را تلافی کرده‌اند.

براساس آمارهای رسمی این درگیری 50 ساله جان بیش از 220 هزار تن را گرفته و حدود شش میلیون تن دیگر را آواره کرده است.

انتهای پیام

کد N867600