اعتراض کره‌جنوبی به حکم حبس ابد برای 2 تبعه‌اش در کره‌شمالی

در پی صدور حکم حبس ابد با اعمال شاقه از سوی کره‌شمالی برای دو شهروند کره‌جنوبی، سخنگوی وزارت اتحاد مجدد کره در سئول به صدور این حکم "یکجانبه" به شدت اعتراض کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری شینهوا، "لیم بیونگ چئول"، سخنگوی وزارت اتحاد مجدد کره‌جنوبی امروز (چهارشنبه) علیه "حکم یکجانبه" کره‌شمالی علیه دو زندانی کره‌جنوبی اعتراض کرد.

وی گفت که کره‌شمالی روند حقوقی یکجانبه‌ای را علیه دو شهروند کره‌جنوی اعمال کرده است و با رد این حکم، آن را غیرقابل قبول توصیف کرد.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که دادگاه عالی کره‌شمالی "کیم گوک گی" 60 ساله و "چوئه چون گیل" 55 ساله را روز سه‌شنبه به حبس ابد با اعمال شاقه محکوم کرد. اتهام این افراد خرابکاری، جاسوسی و ورود غیرقانونی است.

تلویزیون مرکزی کره متعلق به کره‌شمالی گزارش داد که کیم و چوئه به تمام جرایم خود از جمله جمع‌آوری اطلاعات محرمانه درباره رهبر کره‌شمالی، حزب سیاسی و ارتش اعتراف کرده است که از نظر کره‌شمالی اقدامی خصمانه است.

کره‌شمالی ماه مارس اعلام کرده بود که پیونگ‌یانگ دو تبعه کره‌جنوبی را به اتهام جاسوسی برای سرویس اطلاعات ملی کره‌جنوبی بازداشت کرده است.

سخنگوی وزارت اتحاد مجدد کره از پیونگ‌یانگ خواست تا دو تن دیگر از زندانیان کره‌جنوبی را علاوه بر کیم و چوئه آزاد کند.

وی گفت که دولت سئول برای آزادی رندانیانش و تلاش برای ترغیب پیونگ‌یانگ برای آزادی آنها با جامعه بین‌الملل همکاری می‌کند.

دو زندانی بازداشتی دیگر یک دانشجوی 21 ساله است که 22 آوریل از سوی مرزبان‌های کره‌شمالی بازداشت شد و فرد دیگر یک مبلغ مذهبی است که سال 2014 به حبس ابد با اعمال شاقه محکوم شد.

انتهای پیام

کد N867578