در پی تاخیر سفر ناوگان آزادی3؛

المرزوقی: جامعه جهانی به مسئولیت‌هایش در قبال غزه عمل کند

فلسطين

در پی تاخیر دو روزه در سفر ناوگان "آزادی 3" به نوار غزه، رئیس جمهوری سابق تونس با تاکید بر اینکه این ناوگان منتظر اشاره‌ای برای آغاز سفر خود است، از جامعه جهانی خواست مسئولیت خود در قبال ساکنان غزه را بپذیرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری الجزیره، منصف المرزوقی، رئیس جمهوری سابق تونس با تاکید بر اینکه مقدمات سفر ناوگان آزادی 3 آماده شده و این ناوگان منتظر اجازه حرکت است، گفت: ورود ناوگان دریایی 3 به غزه حق ساکنان غزه است که هرگز از آن دست بر نخواهند داشت و این کمک‌های بشردوستانه از جمله وظایف جامعه جهانی است.

المرزوقی اظهار داشت این کمپین دارای چندین پیام است؛ پیام اول برای مردم غزه آن است که ما آنها را فراموش نخواهیم کرد، پیام دوم برای کشورهای عربی است تا مساله پناهندگان فلسطینی را فراموش نکنند، به ویژه که در حال حاضر مساله پناهندگان دیگر کشورهای منطقه هم مطرح است.اما پیام سوم خطاب به جامعه جهانی این است که نزدیک به دو میلیون تن در غزه در محاصره رنج می‌برند و از حقوق اولیه خود از جمله بهداشت، آموزش، حمل و نقل و فرهنگ محروم هستند و جامعه جهانی باید مسئولیت خود را در قبال آنان بپذیرد.

رئیس جمهوری سابق تونس در پاسخ به سوالی درباره نگرانی‌های احتمالی نسبت به ممانعت نیروهای رژیم صهیونیستی از ورود این ناوگان گفت: این کمپین پیامی برای اسرائیل دارد و آن پیام این است که گرچه مقامات اسرائیل همواره با لحن تهدید آمیز با مساله برخورد کرده‌اند اما این شیوه دیگر فایده‌ای ندارد و ما می‌خواهیم برای انجام ماموریت کمپین فضا را آرام کنیم.

در همین راستا، جمال الخضری، رئیس کمیته مردمی مقابله با محاصره غزه اعلام کرد: اعضای عرب و غیر عرب عضو این کمپین که با ناوگان به غزه می‌روند تاکید دارند که هدفشان لغو محاصره غزه ب وجود تهدیات طرف اسرائیلی است.

الخضری در کنفرانسی مطبوعاتی در غزه ضمن هشدار به رژیم صهیونیستی نسبت به تعرض به این ناوگان، از جامعه جهانی خواست حمایت لازم را از این کمپین به عمل آورند.

قرار بود صبح امروز (چهارشنبه) ناوگان آزادی 3 از یونان به سمت غزه حرکت کند و پس از چهار یا پنج روز وارد بندر غزه شود. شبکه دو تلویزیون رژیم صهیونیستی در گزارشی اعلام کرد که ارتش و نیروهای امنیتی این رژیم و نیروی دریایی آن تمامی اقدامات لازم برای ممانعت از ورود این ناوگان به سواحل غزه را در پیش خواهد گرفت.

انتهای پیام

کد N867551