افشای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از روسای جمهور فرانسه

براساس اسناد افشا شده توسط وب سایت افشاگر ویکی‌لیکس آژانس امنیت ملی آمریکا از فعالیت‌ها و گفت‌وگوهای روسای جمهور فرانسه جاسوسی کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، براساس این گزارش‌ها آژانس امنیت ملی آمریکا با استناد بر گزارش‌های اطلاعاتی مخفی و اسناد فنی اعلام کرد که آژانس امنیت ملی آمریکا از فعالیت‌های ژاک شیراک، نیکولا سارکوزی و فرانسوا اولاند جاسوسی کرده است.

این افشاگری ابتدا در روزنامه لیبراسیون و سپس در دیگر وب سایت‌های خبری منتشر شد.

ویکی لیکس اعلام کرد که آژانس امنیت ملی آمریکا طی یک بازه زمانی حداقل از سال 2006 تا مه 2012 این جاسوسی را انجام داده است.

همچنین براساس اعلام ویکی لیکس این آژانس جاسوسی آمریکا از مکالمات و فعالیت‌های وزرای کابینه فرانسه و همچنین سفیر فرانسه در آمریکا نیز جاسوسی کردند.

این افشاگری در حالی انجام شده است که پیش از این نیز آژانس امنیت ملی آمریکا با رسوایی جاسوی از مکالمات، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان مواجه شد.

از جمله مواردی که آژانس امنیت ملی آمریکا در مورد آن جاسوسی کرده است می‌توان به خلاصه مکالمات میان مقامات دولتی فرانسه درباره بحران مالی جهانی، آینده اتحادیه اروپا، روابط میان دولت اولاند و مرکل و مناقشه میان دولت‌های فرانسه و آمریکا بر سر جاسوسی‌های آژانس‌های امنیتی آمریکا اشاره کرد.

انتهای پیام

کد N867447