نشنال اینترست: ایران در درگیری با آمریکا پیروز خواهد شد

سیاسی

در کنار توان نظامی قدرت ایران در دفاع از خود از طبیعت جغرافیایی این کشور شروع می شود، بطوریکه ایران همانند یک قلعه از سه طرف توسط کوه ها و از یک طرف دیگر توسط دریا حافظت می شود.

مجله نشنال اینترست آمریکا مقاله ای به قلم «زاکاری کیک» منتشر کرده و به نقل از اتاق های فکر آمریکا در مطلبی با عنوان «استراتژی بزرگ ایران برای شکست آمریکا در جنگ» نوشته است: علی رغم اعلام رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه تمام گزینه ها به منظور ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته ای روی میز است، ایران می تواند هزینه های سنگینی را به ارتش آمریکا تحمیل کند. این مجله آمریکایی در مورد دلایل برتری ایران بر آمریکا به موارد ذیل اشاره کرده است:

آمریکایی ها معتقدند تنها راه مقابله با دستیابی ایران به سلاح هسته ای حمله نظامی و اشغال این کشور و روی کار آوردن رژیم طرفدار آمریکا است، ولی ناظران آمریکایی این موضوع را به خاطر فرسایش آمریکا در افغانستان و عراق جدی نمی گیرند و به رغم اینکه سطح ارتش آمریکا بالاتر از سطح ارتش ایران است ولی آمریکایی ها هرگز نخواهند توانست ایران را به سرعت و با هزینه ای پایین تر از جنگ افغانستان و عراق شکست دهند.

قدرت ایران در دفاع از خود از طبیعت جغرافیایی این کشور شروع می شود، به گونه ای که شرکت امنیتی «استراتفور» بر این باور است که ایران همانند یک قلعه از سه طرف توسط کوه ها و از یک طرف دیگر توسط دریا حافظت شده است، مناطق کویری در مرکز ایران وجود دارد از این رو شکست این کشور از لحاظ طبیعت جغرافیایی بسیار دشوار است.

آمریکایی ها تمایل دارند به صورت زمینی و از طریق یکی از کشورهای همسایه به ایران حمله کنند، همانطور که در سال 2003 در عراق چنین کردند و به نظر می رسد که آنها ترجیح می دهند از افغانستان به ایران حمله کنند، ولی این گزینه همانند کابوس است چرا که ورود به ایران از طریق این منطقه نیازمند عبور از کویر لوت است و عبور از این مناطق به خاطر شن های متحرک موجود در آن بسیار دشوار است، مرزهای غربی ایران نیز به خاطر وجود رشته کوه های زاگرس از شمال غرب مناسب نیست در سمت شمال غرب نیز ترکیه قرار دارد که به آمریکایی ها اجازه نداد از اراضی اش برای حمله به عراق استفاده کنند.

آمریکایی نمی توانند از اراضی  عراق نیز برای حمله به ایران استفاده کنند، چرا که روابط میان این دو کشور بسیار محکم است از این رو آمریکا مجبور است از طریق دریایی عمان و خلیج فارس به ایران حمله کند و از اینجاست که متوجه می شویم ایران آماده رخ دادن چنین سناریوهایی است و برای ممانعت آمریکایی از حمله دریایی دارای توانایی های استراتژیکی است، ایران مقادیر زیادی موشک، قایق های جنگی، هواپیماهای بدون سرنشین، زیر دریایی ها و مین های دریایی دارد، ایران جزیره هایی دارد که می تواند از آنها به عنوان پایگاه حرکت قایق های سریع و پایگاهی برای پنهان کردن موشک استفاده کند.

«مایکل ناکل» مدیر برنامه مطالعات ایران در مرکز «سی ان آی» می گوید: خلیج فارس برای تردد ناوبرها و در برخی مناطق برای تردد هواپیمابرهای آمریکایی مناسب نیست ولی سپاه پاسداران ایران قایق هایی سریع برای هدف قرار دادن کشتی ها و هواپیمابرهای آمریکایی دارد.

نباید از نظر دور داشت که ایران کشوری بزرگ و مساحت آن از مجموع مساحت کشورهای فرانسه، آلمان، هلند، بلژیک، اسپانیا و پرتغال بزرگتر است. برنامه دفاعی ایران این امکان را فراهم می کند که از ارتش منظم و یگان های زرهی، نیروی زمینی، نیروهای سپاه پاسداران در کنار ارتش استفاده کند و در کنار آن از گروه های مقاومت مردمی نیز استفاده خواهد کرد از این رو آمریکا در انتخاب گزینه نظامی در مواجهه با ایران با مشکل مواجه خواهد شد.

«فلینت لورت» و «هیلاریمان لورت» دو تحلیلگر آمریکایی می گویند: ایران دارای جایگاه برجسته ای در خاورمیانه است و آمریکا چنین جایگاهی در منطقه ندارد، از این رو بهترین راه حل برای آمریکایی بهبود روابط با ایران است و با توجه به اینکه طرح های نظامی واشنگتن شکست خورده جایگاه استراتژیک آمریکا نیز در منطقه به شدت آسیب دیده است و همچنین اقتصاد آمریکا از تأمین منابع انسانی و مالی جنگ ها ناتوان است.

این دو تحلیلگر آمریکایی افزودند: استراتژی جدید آمریکا نیازمند ایجاد توازن قوا در خاورمیانه است و این امر نیازمند تعامل آمریکا با بازیگران بزرگ در خاورمیانه است و ایران نیز در خاورمیانه قدرتی است که نمی توان آن را نادیده گرفت و قدرت این کشور ناشی از نفوذ برگرفته از استقلال، نظام منسجم اسلامی و مشارکت ملت این کشور در حکومت است و واشنگتن باید بداند که عملکرد عربستان سعودی و اسرائیل جایگاه آمریکا را در منطقه تضعیف کرده است.