در آستانه ماه مبارک رمضان؛

دولت چین در استان مسلمان نشین سین‌کیانگ فستیوال آبجو برگزار کرد

برگزاری "فستیوال آبجو" در استان مسلمان نشین سین‌کیانگ چین آن هم در آستانه ماه مبارک رمضان خشم و اعتراضات گسترده‌ای را در میان مسلمانان این کشور در داخل و خارج به دنبال داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه "گلوبال تایمز"، مقام‌های دولت چین در مطقه "نیا" در استان مسلمان نشین "سین‌کیانگ" دوشنبه گذشته یعنی سه روز مانده به آغاز ماه مبارک رمضان مسابقه نوشیدن آبجو برگزار کردند که جایزه برندگان 160 دلار بود.

منطقه "نیا" در جنوب استان "سین‌کیانگ" مرکز اقلیت قومی "اویغور" قرار دارد که اکثر آنها مسلمان هستند.

گروه‌های حقوق بشر اویغور می‌گویند، اعمال محدودیت بر مسلمانان به تنش‌های قومی دراین منطقه افزوده است.

یکی از سخگویان گروه "کنگره جهانی اویغور" در بیانیه‌ای این فستیوال را به عنوان یک اقدام تحریک آمیز آشکار علیه مسلمانان محکوم کرد.

دولت چین می‌گوید که از آزادی مذهب حمایت می‌کند اما فعالیت‌های مذهبی در این کشور به شدت کنترل می‌شود و تنها موسسه‌های مجاز می‌توانند فعالیت کنند.

چین حدود 2 میلیون مسلمان دارد که بخش بزرگی از آنها را اویغورها تشکیل می‌دهند.

حزب کمونیست چین به شدت بر رسانه‌ها نظارت و کنترل دارد و گزارش‌های اولیه درباره این فستیوال آبجو روز سه شنبه پاک شد.

چین می‌گوید با "تهدید تروریستی" در استان سین‌کیانگ مواجه است و مقامات "افراط گرایی مذهبی" را مقصر افزایش خشونت‌ها می‌دانند.

در همین حال چین دانش آموزان، کارکنان دولت و معلمان مسلمان در سین‌کیانگ را از روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان منع کرده و به رستوران‌ها دستور داده در تمام ساعات باز بوده و به فعالیت‌ خود ادامه دهند.

انتهای پیام

کد N867208