باقیات صالحات مجلس نهم

استانی‌شدن انتخابات

سیدرحیم ابوالحسنی

استانی شدن انتخابات برای منافع ملی و آنچه عقل درازمدت ایجاب می‌کند یعنی برای سرنوشت و آینده کشور و استانها مثبت ارزیابی می‌شود و اگر این طرح مصوب در مجلس نهم به نتیجه برسد، نمایندگان این دوره باقیات صالحات به جای خواهند گذاشت.

برگزاری انتخابات به صورت استانی چندین مزیت دارد:

1-      مزیت اول آن است که سطح مجلس را به لحاظ سرمایه انسانی بالا می‌برد. منظور از سرمایه انسانی تحصیلات، مهارت، سوابق، تخصص و شهرت اجتماعی است. برای اینکه نماینده ای رای بیاورد، علاوه بر اینکه در شهر خود رای می‌آورد، باید بتواند در سطح استان از سایر نماینده‌ها جلو بزند. نماینده ای که بتواند در سطح استان از سایر نماینده‌ها جلو بزند، قطعا دارای سوابقی است که بیش از دیگران شناخته شده است.

2-       وقتی انتخابات استانی شود، نمایندگانی که انتخاب می‌شوند چون به تنهایی و با شرکت در مجلس ختم و دعا نمی‌توانند رای کسب کنند، مجبور می‌شوند به احزاب روی بیاورند. بنابراین انتخابات استانی گامی است برای شکل‌گیری و نهادینه شدن احزاب سیاسی. چندین سال است می‌نالیم که چرا احزاب در کشور شکل نمی‌گیرد، برخی می‌گویند که مردم به احزاب بدبین هستند، برخی معتقد هستند که ما به لحاظ فرهنگی مشکل داریم و به احزاب بهایی نمی‌دهیم، برخی نیز می‌گویند احزاب خائن هستند، خلاصه حرف‌های غیرعلمی زیادی زده می‌شود اما واقعیت این است که شکل‌گیری یک نهاد به کارکرد آن بستگی دارد، هر گاه نهادی در جامعه کارکردی نداشته باشد، تشکیل نمی‌شود و اگر در برخی موارد شکل بگیرد، پایدار نمی‌ماند.

اصولا در دنیا احزاب یا بر اثر توسعه اجتماعی جامعه شکل می‌گیرند یا بر اساس قانون انتخابات. از آنجا که در کشور ما توسعه اجتماعی و اقتصادی به مرحله ای که در آن اصناف و اتحادیه‌ها شکل بگیرند و منافع حرفه ای داشته باشند، نرسیده است پس طبیعتا باید از طریق قانون انتخابات، احزاب را شکل دهیم و یکی از قانون‌های انتخابات که می‌تواند گام مثبتی برای تقویت احزاب باشد استانی شدن انتخابات مجلس است که کاندیداها برای رفتن به مجلس نیازمند احزاب می‌شوند چراکه احزاب می‌توانند در سطح استان هزینه‌هایشان را بپردازند و در سطح استان نیروی انسانی‌شان را تامین کنند و تبلیغاتشان را برعهده بگیرند. بنابراین استانی شدن انتخابات مجلس، گامی برای تحقق آرزوی دیرینه کسانی است که علاقه‌مند به تشکیل احزاب هستند.

3-      منافع و مطالبات شهروندان از سطح پیگیری موارد جزئی تبدیل به منافع کلان‌تر می‌شود و باعث می‌شود گامی در جهت توسعه استان‌ها برداشته شود. ما معتقدیم اگر استانی توسعه پیدا کند، مناطق جزئی نیز توسعه می‌یابند به عنوان مثال وقتی در سطح یک استان شیوه تولید یا توزیعی یا شیوه مدیریتی تصحیح شود، خودبه‌خود مناطق کوچک‌تر نیز از این مزایا بهره‌مند می‌شوند.

4-       وقتی تمامی نمایندگان استانی متحد شوند، توانایی‌شان برای به دست آوردن مطالبات استانی بیشتر می‌شود و آن وقت دستگاه اجرایی خود را به تصمیمات آنها ملزم می‌داند. همچنانکه اکنون نمایندگان ادوار تاثیر بیشتری دارند. بنابراین قدرت نمایندگان یک استان در مجلس نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

5-       وحدت منطقه ای شکل می‌گیرد. متاسفانه اکنون انتخابات جزئی باعث شده که بسیاری از شهرها با یکدیگر درگیر باشند و تضاد داشته باشند. حتی در درون یک شهر برخی طوایف و خانواده‌ها با هم درگیر می‌شوند اما وقتی انتخابات استانی شود، وحدت استانی در کشور شکل می‌گیرد.

6-       اگر احزاب در انتخابات حضور پیدا کنند، وقتی مجلسی تشکیل می‌شود معلوم است که در یک استان چه حزبی برنده است. این احزاب برای اینکه دور بعد دوباره رای بیاورد مجبور می‌شود منافع و خواسته‌های مردم را تامین کند و در برابر مردم پاسخگو باشد. بنابراین اینها سعی می‌کنند چند کار را انجام دهند، یکی اینکه برای استانی که می‌خواهند از آن رای بگیرند، مطالعه، طرح و برنامه داشته باشند، دیگر اینکه سعی می‌کنند کاندیداهایی را معرفی کنند که توانایی پیگیری این طرح‌ها و برنامه‌ها و مطالبات مردم را داشته باشند. در این شرایط، برای تحقق وعده‌های نمایندگان و مجلس، ضمانت اجرایی به وجود می آید و به نوعی پاسخگویی مجلس در برابر مردم بالا می‌رود.

7-       اگر انتخابات حزبی شود و به سمت مجلس حزبی برویم، قطعا مجلس، احزاب برای کشور طرح و برنامه دارند. بنابراین طرح‌هایی که در مجلس بررسی می‌شود سنجیده‌تر خواهد بود، در حالی که تاکنون اوضاع اینگونه بود که هیچوقت یک نماینده حتی نمی‌توانست برای شهر خود طرح و برنامه داشته باشد اما یک حزب قطعا می‌تواند برای استان خود برنامه داشته باشد و با برنامه‌های سنجیده، احزاب می‌توانند برنامه‌های خود را تنظیم کنند.

8-      اتفاق دیگری که با استانی شدن انتخابات مجلس روی می‌دهد و از نظر من بسیار مهم است، این است که استانی شدن انتخابات و رونق احزاب، منجر به شکل گیری احزاب و تشکل‌های صنفی می‌شود. دیگر یک کشاورز دنبال این نیست که مشکلات گرمازدگی یا سرمازدگی اش را با یک نماینده حل کند، بلکه کشاورزان یک استان تشکیل یک تشکل می‌دهند و مشکلات به صورت طبقه بندی شده و حرفه ای پیگیری می‌شود.

29213

کد N867109