عربستان؛ مداخله‌گر همیشگی در امور عراق

سیاسی

با وجود آنکه افشاگری اخیر پایگاه ویکی لیکس درباره اسناد وزارت امور خارجه عربستان توجه رسانه‌ای چندانی در آمریکا بر نیانگیخت اما این اسناد در عراق به شدت مورد توجه قرار گرفته‌اند زیرا برخی سوءظن‌های عراقی‌ها درباره تلاشهای مداوم عربستان به منظور تضعیف امنیت و دموکراسی در عراق را تایید می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مایکل روبین، محقق موسسه اینترپرایز آمریکا و مدرس مرکز روابط نظامی-غیرنظامی در دانشکده تحصیلات عالی نیروی دریایی آمریکا در پایگاه اینترنتی "کامنتری مگزین" در گزارشی درباره افشای تلاشهای عربستان به منظور مداخله در عراق با استناد به اسناد اخیری که پایگاه ویکی‌لیکس منتشر کرده، می‌نویسد: به عنوان مثال یکی از اسناد وزارت امورخارجه عربستان تشریح می‌کند که چطور مسعود بارزانی، رئیس منطقه خودمختار کردستان عراق به دنبال پادرمیانی ایران به منظور مجبور کردن نوری المالکی، نخست وزیر سابق عراق برای رضایت دادن به حقوق نفتی بیشتر برای کردها است. با این حال بر اساس این اسناد عربستانی‌ها نمی‌خواستند تمام سرمایه گذاری خود را روی مسعود بارزانی انجام دهند. این اسناد فاش می‌سازند که در سال 2012 عربستانی‌ها مبلغ 500 هزار دلار به جنبش اسلامی کردستان کمک مالی کرده‌اند.

بر اساس یک سند دیگر، وزارت امور خارجه عربستان از پادشاه این کشور می‌خواهد تا با میزبانی از مسعود بارزانی، مخالفت مداوم او با نوری المالکی را تشویق کند. البته که هنگامی که پادشاه عربستان میزبان یک رهبر منطقه‌ای که از او چیزی می‌خواهد، است به ندرت می‌گذارد که این سیاستمدار بدون یک حساب بانکی پر پول به خانه بازگردد.

این اسناد همچنین خاطرنشان ساخته‌اند که مسعود بارزانی به نمایندگی از ترکیه، عربستان و قطر رهبری یک کمپین مطبوعاتی علیه نوری المالکی را بر عهده داشته است.

با این حال مداخلات عربستان در عراق تنها منحصر به کردها نبوده است. ایاد علاوی، مدتهاست که محبوب برخی محافل نظامی و دیپلماتیک در واشنگتن بوده هرچند که اعتبار او در بغداد رو به کاهش بوده است. این کاهش اعتبار او یکی به سبب شهرت یافتن به تنبل بودن است و دیگر آن که او به دنبال آن بوده تا در جریان مداخله سیاسی کشورهای منطقه خود را به عنوان رهبر عراق جا بزند تا اینکه بخواهد در میدان دموکراسی با بقیه رقابت کند.

در عراق به شوخی می‌گویند که نوری مالکی مجوز "منطقه سبز" علاوی را توقیف کرد اما علاوی تا هفت ماه متوجه آن نشد (اشاره به این که او هرگز به بغداد نرفته است.) به نظر می‌رسد که علاوی نیز در فهرست حقوق بگیران عربستان قرار داشته است. اسناد جدید نشان می‌دهند که عربستانی‌ها به علاوی 2000 ویزای حج اعطا کرده تا او به دلخواه توزیع کند. اگر علاوی این ویزاها را فروخته باشد مطمئنا پول خوبی به جیب زده است.

در یک دهه گذشته عراقی‌ها نشان داده‌اند که انعطاف پذیر هستند و این باعث شگفتی همه دیپلمات‌ها و تحلیلگرانی که برای عراق دورانی سیاه را پیش بینی می‌کردند، شد. با وجود آنکه بسیاری از مشکلات فعلی عراق مربوط به داخل این کشور بوده اما افشاگری‌ها درباره اقدامات عربستان نشان می‌دهند که یکی از دلایل مهم ناتوانی عراقی‌ها در رسیدن به اتفاق نظر این بوده که عربستان به برخی سیاستمداران برجسته امتیازاتی (اگر نگوییم پول) اعطا می‌کرده که تا هرگونه اتفاق نظر در عراق را تضعیف کند. مسخره این است که بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که رهبران فعلی و سابق بغداد مشکل این کشور هستند در حالی که همان سیاستمدارانی که روابطی نا سالم و غیر اخلاقی با عربستان داشته‌اند را به عنوان راه حل معرفی می‌کردند.

منصفانه باید گفت تاکنون اظهار نظر جدی درباره جعلی بودن این حجم اسناد عربستان مطرح نشده است و مهم است که داستان مردان کوری را به یاد بیاوریم که هر کدام به توصیف بخشی از بدن فیلی که لمس کرده بودند، می‌پرداختند.

انتهای پیام

کد N866970