پلیس اروپا بدنبال منابع مالی داعش/جلوگیری از تبلیغات فیسبوکی

سیاسی

پلیس اتحادیه اروپا (یورو پل) با راه اندازی واحدی ویژه سعی در شناسایی منابع مالی گروه تروریستی داعش دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آلمان، پلیس اتحادیه اروپا واحدی جدید تشکیل داده که وظیفه‌اش ردگیری و مسدود کردن حساب کاربری اعضا و هواداران جریان تروریستی داعش در شبکه‌های اجتماعی چون فیسبوک و توئیتر است.

پلیس اتحادیه اروپا می‌خواهد جلوی مهم‌ترین کانال تبلیغاتی جریان تروریستی داعش را در شبکه‌های اجتماعی چون فیسبوک و توئیتر بگیرد. یوروپل در نظر دارد با یافتن اکانت اعضا و هواداران داعش از فعالیت آنها در شبکه‌های اجتماعی جلوگیری کند.

راب وین رایت، فرمانده یوروپل به خبرنگار خبرگزاری آلمان در لاهه گفت: «مهم‌ترین هدف ما در این رابطه جلوگیری از عضوگیری جریان‌های تروریستی در کشورهای اروپایی است.»

راب وین رایت پیش از این نیز گفته بود که تهدید جدید برای اروپا تروریست‌هایی هستند که در قاره اروپا رشد یافته‌اند.

سازمان های تروریستی همه‌روزه در شبکه‌های اجتماعی هزاران خبر کوتاه برای جوانان کشورهای اروپایی می‌فرستند. در این خبرهای کوتاه از مردان خواسته می‌شود در عراق و سوریه به صفوف جریان تروریستی بپیوندند و زنان نیز ترغیب می‌شوند به همسری تروریست ها درآیند. گفته می‌شود که سه چهارم این خبرهای کوتاه به زبان عربی ارسال می‌شوند.

برمبنای آمار منتشر شده از طرف سازمان ملل متحد تاکنون بیش از ۲۵ هزار تروریست خارجی از بیش از ۱۰۰ کشور جهان به مناطق جنگ‌زده‌ای چون عراق و سوریه سفر کرده‌اند.

کارشناسان بر این نظرند که تنها در شبکه اجتماعی توئیتر حدود ۵۰ هزار اکانت (حساب کاربری) وجود دارد که به گونه‌ای با داعش مرتبط‌ هستند و از عضوگیری این گروه تروریستی حمایت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه مکان فعالیت واحد جدید پلیس اتحادیه اروپا شهر لاهه خواهد بود و قرار است در ابتدا ۱۵ تا ۲۰ نفر در این واحد فعالیت کنند.