وال استریت ژورنال: مذاکره کنندگان می‌خواهند ضرب الاجل را رعایت نکنند

مذاكرات ايران و گروه 1 5,برنامه اقدام مشترك,برنامه اقدام مشترك جامع

روزنامه وال استریت ژورنال نوشت: مذاکره‌کنندگان هسته‌ای می‌خواهند ضرب الاجل را رعایت نکنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مقامات ایرانی و غربی برای اولین‌بار به طور علنی اعلام کردند که می‌خواهند ضرب الاجل 30 ژوئن برای دستیابی به یک توافق نهایی هسته‌ای را رعایت نکنند. آن‌ها در عین حال اصرار دارند که هنوز می‌توانند موانع باقیمانده را در روزهای آینده حل و فصل کنند.

این اظهارات بعد از گفت‌وگوهای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و همتایان انگلیسی، فرانسوی و آلمانی‌اش در حاشیه نشست اتحادیه اروپا در روز دوشنبه در لوکزامبورگ تاکیدی بر هشدارهای اخیر مبنی بر این است که مذاکرات هسته‌ای نمی‌تواند ضرب‌الاجل تعیین شده را رعایت کند.

این روزنامه نوشت برخی افرادی که در مذاکرات حضور دارند، گفته‌اند: مقامات ارشد ایرانی و غربی در روزهای اخیر، به طور علنی درگیر جزییات کلیدی توافق نهایی بوده‌اند و اختلافات اساسی در اتاق مذاکره بروز کرده است. هر چند تعداد کمی از آن‌ها بر این باورند که مذاکرات در آستانه فروپاشی است. این افراد گفته‌اند که احتمال دستیابی به توافق تا چند هفته آینده وجود دارد.

تمدید مذاکرات دولت اوباما و اتحادیه اروپا را ناگزیر خواهد کرد که هم‌چنان مفاد توافق‌نامه نوامبر 2013 درباره تحریم‌ها را تا چند هفته بعد از انقضای ضرب‌الاجل 30 ژوئن اجرا کنند که این مساله شامل پرداخت‌های ماهانه به ایران از پول مسدود شده براساس تحریم‌های آمریکاست.

افراد شرکت کننده در این مذاکرات گفته‌اند که ممکن است تنها تاخیر چند روزه در ضرب الاجل به دست آید و اگر چنین اتفاقی نیفتد، احتمالا یک تمدید اساسی دیپلماسی رخ خواهد داد.

وال استریت ژورنال در ادامه نوشت: دولت آمریکا از مدت‌ها پیش اعلام کرده بود که قصد ندارد مذاکرات هسته‌ای به بعد از 30 ژوئن کشیده شود و معتقد بودند که موانع توافق نهایی هسته‌ای به مرور زمان می‌تواند تشدید شود.

به این ترتیب، کاخ سفید اگر نتواند تا نهم ماه ژوییه به یک جمع‌بندی برسد دولت آمریکا با خطرات سیاسی و دیپلماتیکی مواجه خواهد شد. به همین علت است که کاخ سفید روز دوشنبه تاکید کرد که به ضرب الاجل سی ام ژوئن متعهد خواهد بود.

در حال حاضر، دولت اوباما به شدت تحت فشار است تا مواضع سخت‌تری در برخی از عناصر کلیدی این توافق‌نامه اتخاذ کند.

انتهای پیام

کد N866774