قشقاوی: تضمین امنیت شرط از سرگیری حج عمره است

سیاسی

معاون وزیر خارجه ایران تاکید کرد که تضمین امنیت عمره‌گزاران شرط از سرگیری عمره است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن قشقاوی، معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزیر خارجه با تاکید بر این که تضمین امنیت عمره‌گزاران برای ایران مهم است، گفت: اگر این امنیت تضمین و فضای منطقی و معقولی حاکم شود و مردم هم شاهد مجازات متهمان باشند، طبیعی است که ما هم برای از سرگیری عمره تمایل داریم. این مساله در گفت‌وگوهای اخیر حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه با وزیر خارجه عربستان مطرح شده و وزیر خارجه سعودی هم ازسرگیری عمره ایرانی‌ها را مورد تاکید قرار داده است.

او درباره روند پرونده تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده گفت: در جلسه اول محاکمه سرکنسول ایران حضور داشت و نماینده دادستان جده کیفر خواست را قرائت کرد که در آن به اتهام نقض قوانین در هنگام انجام وظیفه و اقدام عمل شنیع جنایی، درخواست مجازات اعدام برای متهمان شده است.

قشقاوی افزود: متهمان و وکلا درخواست بررسی مجدد دادند و در جلسه دوم دادگاه که بازهم سرکنسول ایران حضور داشت، دادگاه دفاعیات متهمان و وکلای آن‌ها را استماع و ختم جلسه را اعلام کرد. برخی مطبوعات سعودی به نقل از یک مقام امنیتی سعودی اعلام کردند که مجازات درنظر گرفته شده (هزار ضربه شلاق با نظر پزشک و 4 سال حبس) است اما پس از پیگیری، سرکنسول ایران گفت رسما چیزی به آن‌ها اعلام نشده است.

معاون کنسولی وزیر خارجه ایران یادآور شد: در همان دادگاه اعلام شد که اگر قرار باشد حکمی صادر شود، حکم بدوی خواهد بود و بعد این حکم به دادگاه استیناف می‌رود. ما هم درخواست داشتیم که در دادگاه استیناف هم سرکنسول و هم وکیل ما حضور داشته باشند.

قشقاوی گفت: هنوز گزارشی از سرکنسول ایران در خصوص حکم، دریافت نشده است، ما به طور جدی پیگیر این موضوع هستیم و منتظریم اگر حکمی هم صادر شده است، رسما از سوی سعودی‌ها به ما اعلام شود.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به این سوال که آیا اگر چنین حکمی صادر شده باشد عادلانه است و اگر این حکم رضایت ایران را جلب نکند، تهران درخواست تجدید نظر خواهد کرد یا نه؟ گفت: به نظر ما کیفرخواستی که دادستان ارائه کرده واقع‌بینانه بوده و هر چیزی کم‌تر از آن نسبت به عمق جنایت، غیرعادلانه است.

وی اضافه کرد: طبق مقررات و حقایق این پرونده، در صورتی که حکمی جز این صادر شود، به نمایندگی از خانوده قربانیان این جنایت، درخواست تجدید نظر خواهیم کرد.

قشقاوی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است تمام این رویدادها از جانب دولت عربستان یا نوعی هماهنگی بین آن‌ها وجود داشته، باشد؟ اظهار کرد: دلیلی برای سیستماتیک بودن این موضوع وجود ندارد، چنین ادعایی نداریم و مقام‌های عربستان در دیدارهای مختلف با سفیر و سرکنسول ایران بر ضرورت برخورد با این اقدام جنایتکارانه متهمان تعرض به دو نوجوان ایرانی تاکید کرده‌اند.

معاون کنسولی وزیر خارجه گفت: چندی پیش در حاشیه نشست اجلاس سازمان اتحاد کنفرانس اسلامی، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در ملاقات با امیرعبداللهیان بر مصمم بودن عربستان برای مجازات متهمان این پرونده تاکید کرد.

او در مصاحبه با برنامه "من طهران" شبکه العالم، افزود: بنابر اظهارت مقام‌های عالی‌رتبه عربستان، دلیلی برای قضاوتی جز این نیست. لذا ما منتظریم وعده‌های رسمی مقام‌های سعودی را در عمل مشاهده کنیم.

انتهای پیام

کد N866645