کارتر: نمی خواهیم از روسیه دشمن بسازیم / به ناتو سلاح، جنگنده و کوماندو می‌دهیم

آمريكا,روسيه,ناتو

وزیر دفاع آمریکا در برلین گفت: آمریکا نمی‌خواهد از روسیه یک دشمن بسازد بلکه با هرگونه تلاش مسکو برای احیای نفوذش در دوران اتحاد جماهیر شوروی مقابله می‌کند.

وزیر دفاع آمریکا در برلین گفت: آمریکا نمی‌خواهد از روسیه یک دشمن بسازد بلکه با هرگونه تلاش مسکو برای احیای نفوذش در دوران اتحاد جماهیر شوروی مقابله می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل ازخبرگزاری اسپوتنیک، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در سخنرانی خود درکنفرانس "پل آتلانتیک" در برلین گفت: روسیه قوانین بین‌المللی را به سخره گرفته و با الحاق شبه جزیره کریمه و حمایت از خشونت‌ها در شرق اوکراین امنیت و نظم اروپا را مختل کرده است.

وی افزود: ما به دنبال جنگ سرد با روسیه نیستیم چه برسد به "جنگ گرم". ما نمی‌خواهیم از روسیه دشمن بسازیم اما اشتباه نکنید ما از متحدان خود دفاع می‌کنیم. ما مقابل اقدامات روسیه و تلاش‌هایش برای احیای نفوذش در زمان اتحاد جماهیرشوروی می‌ایستیم.

کارتر گفت که روسیه منشور سازمان ملل، توافقنامه هلسینکی و معاهده اقدام روسیه - ناتو و یادداشت تفاهم 1994 بوداپست را نقض کرده است.

با این حال وی روسیه را یکی از شرکای مهم آمریکا در مذاکرات اتمی ایران، امور خاورمیانه و جنگ علیه ترور دانست و گفت: تا زمانیکه روسیه بخواهد، دولت آمریکا به همکاری با مسکو ادامه خواهد داد. این همکاری‌ها شامل مذاکرات گروه «1+5» با ایران، منع گسترش سلاح‌های اتمی، مقابله با تروریسم و مقابله با داعش است.

وی اذعان کرد: همکاری استراتژیک آمریکا- روسیه برای ثبات بین‌المللی مهم و حیاتی است. بخش اعظم پیشرفتی که از زمان پایان جنگ سرد حاصل شده با همراهی روسیه بوده است. بار دیگر تکرار می‌کنم نه جدا از روسیه، نه علیه روسیه و نه بدون روسیه بلکه به همراه آن ما این پیشرفت را به دست آوردیم.

کارتر ادامه داد: روسیه ارتش خود را به روز می‌کند و در تلاش است تا ناتو را متزلزل کرده و با تهدیدهای توخالی اتمی اخیرش اقتصاد و ثبات امنیتی را از بین ببرد.

کارتر همچنین پس از دیدار با وزرای دفاع آلمان، نروژ و هلند در مونستر آلمان گفت: آمریکا ظرفیت‌های اطلاعاتی و شناسایی، نیروهای عملیات‌های ویژه، حمایت لجستیکی، هواپیمای ترابری و طیفی از حمایت تسلیحاتی را که می‌تواند شامل جت‌های جنگنده، بمب‌افکن و موشک‌های مستقر بر کشتی باشد، برای نیروهای واکنش سریع ناتو فراهم می‌کند تا به دفاع اروپا در برابر اقدامات تهاجمی بالقوه روسیه از شرق و تروریست‌های داعش و دیگر افراط‌گرایان از جنوب کمک کند. اما نیروی زمینی بسیار زیادی به ناتو اعزام نمی‌کند.

این کشورها توافق کرده‌اند تا نیروهای اولیه را برای نیروی واکنش سریع ناتو تامین کنند. آمریکا متعهد شده بود تا از این نیروی ضربت حمایت کند اما ناتو منتظر بود از جزئیات حمایت آمریکا مطلع شود.

کارتر گفت: آمریکا در این کمک مشارکت می‌کند چراکه همانند گذشته به شدت به دفاع از اروپا متعهد است.

این اظهارات کارتر در مونستر کمی پس از سخنرانی‌اش در برلین منتشر شد که از آلمان و دیگر متحدان ناتو خواست در برابر رفتار تهاجمی روسیه و دیگر تهدیدهای امنیتی منطقه متحد بایستند.

وزیر دفاع آمریکا با هدف تقویت روابط دو جانبه واشنگتن- برلین به آلمان سفر کرده و سپس برای شرکت در «مرکز عالی دفاع سایبری جمعی ناتو» به استونی سفر خواهد کرد و پس از آن به نشست «وزرای دفاع ناتو» می‌رود.

انتهای پیام

کد N866632