آیت‌الله صدیقی:

ترور نشانه ضعف گروه‌های تروریستی و قدرت‌های حامی آن‌هاست

سیاسی

امام‌جمعه موقت تهران در دیدار با مسئول، دبیر و اعضای ستاد دومین کنگره بین‌المللی ۱۷۰۰۰ شهید ترور تاکید کرد: ترور نشانه ضعف گروه‌های تروریستی و قدرت‌های حامی آن‌هاست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دومین کنگره بین‌المللی ۱۷۰۰۰ شهید ترور، حجه الاسلام کاظم‌ صدیقی، امام‌جمعه موقت تهران با مسئول، دبیر و اعضای ستاد دومین کنگره بین‌المللی ۱۷۰۰۰ شهید ترور  دیدار کرد. مشروح سخنان امام‌جمعه موقت تهران در دیدار اعضای ستاد برگزاری دومین کنگره بین‌المللی ۱۷۰۰۰ شهید ترور در ادامه خواهد آمد.

خداراشکر که به فضل خودش از ما قربانیان فراوانی را قبول کرد

خداوند را به عدد مخلوقاتش شکر می‌کنیم که ما را با اسلام و با کتاب زندگی‌ساز قرآن و  با مظهر جمال خود، حضرت رسول(ص) و ائمه اطهار علیهم‌السلام آشنا کرد و محبت آن‌ها را به ما ارزانی فرمود و خدا را در حد خدایی او شکر می‌کنیم که ما را در زمانی موجودیت بخشید که اسلام تجدید حیات کرد. یک رجل الهی با یک انقلاب، اسلام زندگی‌ساز، اسلام سیاست و مدیریت و نظام سیاسی اسلام را به صحنه آورد و امام‌خمینی(ره) در این عرصه معجزه قرآن، اهل‌بیت(ع) و اسلام است و خداراشکر که به فضل خودش از ما قربانیان فراوانی را قبول کرد. امام‌سجاد(ع) در خطبه‌ای در مسجد شام می‌فرماید: «اى مردم! خداوند به ما شش خصلت عطا فرموده و ما را به هفت ويژگى بر ديگران فضيلت بخشيده است، به ما ارزانى داشت علم، بردبارى، سخاوت، فصاحت، شجاعت و محبت در قلوب مؤمنين را، و ما را بر ديگران برترى داد به اين‌كه پيامبر بزرگ اسلام، اميرالمؤمنين على عليه السلام، جعفر طيار، شير خدا و شير رسول خدا صلى الله عليه و آله (حمزه)، و امام‌حسن و امام‌حسين عليه السلام دو فرزند بزرگوار رسول اكرم صلى الله عليه و آله را از ما قرار داد.» و قربانیان را به رخ دشمن می‌کشد.

شهدای ترور در انقلاب شهدای برجسته‌ای هستند

 خدای متعال این افتخار را به شیعه داد که مردان بزرگی که برای احیای دین و نجات انسان‌ها سینه سپر کردند و رسالت خود را ایفا کردند و شهدای ترور در انقلاب ما شهدای برجسته‌ای هستند. شهید مطهری و ما ادریک آیت‌الله مطهری؟ کشور‌های دیگر این شخصیت‌ها را ندارند؛ فقیه، فیلسوف، عارف و عینیت اسلام. اهل اشک‌و‌سوز و در ‌عین‌حال مجاهد و سیاستمدار باشد و با سلاح قلم، بیان و حضور اثرگذار باشد. روح جامعه باشد و جامعه را رشد دهد. شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی جزو برجسته‌ها بود. در تاریخ افراد برجسته را می‌بینیم. ما مانند ایشان را کم می‌بینیم که برجسته باشند و شهید آیت‌الله هاشمی‌نژاد، قدوسی، دستغیب، قاضی و ... این‌ها شهدایی هستند که اگر ما امروز در مجلس یزید زمان هم صحبت کنیم، دستمان پر است. اهداف بزرگ، همت والا می‌طلبد و شهادت برای مردان بلند‌همت است. ما باید شاکر باشیم و  این همه سرمایه‌ها و گنج‌ها را که هزینه کردیم از دست‌رفته نمی‌دانیم و معتقدیم شهید با شهادت حیات دیگری پیدا می‌کند؛ بنابراین برخلاف هدف دشمن که همیشه با کشتن پرچمداران جبهه حق، که فکر می‌کرد آن مانع را از پیش رویش برداشته، درست برعکس می‌شود و شهید، بعد از شهادت نقش معتبری دارد. ما در اعتقادات خود داریم که شهید به حیات‌ برتر نقش‌آفرین دست پیدا می‌کند. بذری است که عمل آن‌ها را رشد می‌دهد. ما هرچه شهید بدهیم، افتخار می‌کنیم  و چیز  زیادی تقدیم نکرده‌ایم. ما حضرت سید الشهدا(ع) را تقدیم کردیم که حضرت زینب(س) فرمود: «اللهم تقبل منا هذا القربان» این‌ها ابعاد اثباتی قضیه است که امید و نشاط می‌دهد. ما با دادن شهدا ضرر نکردیم بلکه پیروزیم. سلام بر امام‌خمینی(ره) که باب شهادت را باز کرد و فرمود: «ملتی که شهادت دارد، اسارت ندارد.» شهادت ملت‌ها را آزاد می‌کند. خون شهید قاتل را رسوا می‌کند.

این کاری که شروع کردید هشدار به انسان‌هایی است که می‌خواهند افرادی را ترور کنند

 اما در بعد سلبی که بعد تاسفی است، رذالتی است که بشر از خدا فاصله می‌گیرد و این جای عبرت است که اگر انسان از خط تربیت دینی فاصله گرفت، کارش به جایی می‌رسد که هیچ ویروسی مانند او خطرناک نمی‌شود. بدترین جنبنده‌ها، گرگ است. بشرِ از خط خارج‌شده از همه این‌ها بدتر و ضررش بیشتر است. اولین گریه ما برای سقوط این‌هاست. کسی بیاید امام‌علی(ع) را بکشد که از این بدبخت‌تر و رذل‌تر نداریم، گریه ما برای اوست که سقوط کرده است. این کاری که شروع کردید که ان‌شاءالله با اخلاص باشد، هشدار به انسان‌هایی است که می‌خواهند ترور کنند. نکته دیگر که باید توجه داشت، این است که ترور نتایجی هم برای تروریست دارد و هم برای جامعه اثرهایی دارد: «مَن قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا» کسی که یک انسان را می‌کشد، نشان می‌دهد که در مقابل همه را می‌تواند بکشد.

قصاص برای ریشه‌کن‌کردن ترور و صیانت از حقوق‌بشر است

ظرفیت انسان در بعد خیانت و جنایت با هیچ موجودی برابری نمی‌کند. قصاص برای ریشه‌کن‌کردن ترور و صیانت از حقوق‌بشر است که خداوند فلسفه آن را در کتاب خود عنوان کرده است. اگر می‌خواهیم ترور از بین برود باید قانون قصاص را اجرا کنیم: «وَمَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِنًا مُتَعَمِّدًا فَجَزَاؤُهُ جَهَنَّمُ خَالِدًا فِيهَا وَغَضِبَ اللَّهُ عَلَيْهِ وَلَعَنَهُ وَأَعَدَّ لَهُ عَذَابًا عَظِيمًا» و در جهنم همیشگی می‌ماند. امام‌خمینی(ره) فرمود: «بهشتی یک ملت بود.» هر شهیدی یک ملت است و مطلب بعدی این است که ترور دامن‌زدن به هرج‌و‌مرج و شکستن نظم و قانون است و تنها به خانواده یک شخص ضرر نزده و به آدم‌هایی که روح درندگی دارند، آدرس می‌دهد که شما هم می‌توانید چنین کاری را بکنید و این شکستن حد و مرز و جنگ با خدا معرفی شده است.

ترور نشانه ضعف گروه‌های تروریستی و قدرت‌های حامی آن‌هاست

آدمی که برخلاف قانون، سنگرهای امن را ناامن می‌کند، قرآن می‌گوید باید کشته شود یا به تبعید برود و این خلاف قانون را جنگ با خدا و پیامبر می‌داند؛ لذا کسی که ترور را دامن می‌زند با حاکمیت خدا ناسازگاری نشان می‌دهد و دامن‌زدن به ایجاد هرج‌و‌مرج و قتل است و کسی که با قانون مبارزه می‌کند با همه بشریت مبارزه می‌کند. نکته بعد ترور نشانه ضعف گروه‌های تروریستی و قدرت‌های حامی آن‌هاست. این دلیل بر درماندگی آن‌هاست که خود را‌ درمانده می‌دانند که به صورت ترور و قتل نفس مشخص می‌‌شود و بازیچه قدرت‌ها قرار می‌گیرند. شاهد آن، زمان امام‌علی(ع) است که ترورهای گسترده‌ای به‌دست معاویه انجام شد.

حرکت‌های شما نوعی جهاد و مقابله با تروریسم و تروریست‌هاست

کار شما که تبیین جنایت و این‌که تروریست‌ها با ترور به جایی نمی‌رسند، خوب است. شهید  بهشتی ترور شخصیت شد و دشمن با ترور واقعی به او شخصیت دیگری داد. خدا ولی‌‌دم شهید است و انتقام را می‌گیرد و امید و آمادگی داریم که بازهم خون تقدیم کنیم و لعنت ابدی برای آن‌هاست که مردان بزرگ را از ما می‌گیرند و شقاوت ابدی را برای خود می‌خرند. حرکت‌های شما نوعی جهاد و مقابله با تروریسم و تروریست‌هاست و جنگ ظریفی است و همان‌طور که ترور، مخفیانه است؛ کار شما اثر‌گذار است. خداوند از شما راضی باشد و ریشه آمریکا و قدرت‌های مستکبر و باج‌خواه را خشک کند و گروه‌های تروریستی را به سزای عملشان برساند و ملت ما و رهبر عزیز ما‌ را که ترور به ایشان هم آسیب رساند، حفظ بفرماید و خدای متعال رهبرمان را کشتی‌ران کشتی انقلاب قرار دهد و هدایت این کشتی به دست ایشان است و ما ان‌شاءالله سرباز خوبی برای ایشان باشیم. این کار، کار خوبی است و اگر ان‌شاءالله بتوانید کارهای حساب‌شده تدارک ببینید و از رسانه‌های مجازی استفاده کنید، خوب است و امیدوارم اخلاص داشته باشید و بذر‌های شما بروید.