محمد بن سلمان امروز در فرانسه/ ماه عسل روابط ریاض و پاریس

عربستان,فرانسه

جانشین ولیعهد عربستان با هدف تقویت روابط دو جانبه و هماهنگی درخصوص پرونده‌های سیاسی و منطقه‌ای از یک‌سو و تلاش برای اجرای طرح‌های مشترک و انجام سرمایه‌گذاری‌های متقابل از سوی دیگر به پاریس سفر کرده و قرار است با رئیس‌جمهوری فرانسه در کاخ الیزه دیدار کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان در حالی به فرانسه سفر کرد که منابع دیپلماتیک در پاریس روابط کنونی فرانسه و عربستان را در مرحله‌ای شبه "ماه عسل" می‌دانند و معتقدند دو طرف در تمامی زمینه‌های سیاسی، دفاعی، امنیتی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی، علمی، تربیتی و بهداشتی دیدگاه‌های مشترک داشته و با هم همکاری می‌کنند.

به گفته این منابع دو طرف تمایل دارند تا سطح این روابط را به سطحی استراتژیک و ممتاز برسانند. اصول این روابط بر سفرهای متقابل در سطوح عالی متمرکز است و مهم‌ترین این سفرها، سفر ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان به پاریس در سپتامبر سال گذشته میلادی و سفر فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه به ریاض در مه گذشته است. سفر محمد بن سلمان به پاریس نیز در همین راستا صورت می‌گیرد.

وی که امروز (سه‌شنبه) به همراه هیاتی رسمی و بلندپایه متشکل از وزرای خارجه، تجارت و مسوولان دیگر به پاریس می‌رسد، نشست‌های مهمی را با مسوولان عالی‌رتبه فرانسوی برگزار می‌کند از جمله مهم‌ترین دیدارهای وی دیدار با فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه در کاخ الیزه است.

محمد بن سلمان با لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه نیز که ریاست کمیته عالی هماهنگی مشترک را برعهده دارد، دیدار خواهد کرد.

پیش از نشست این کمیته، دیدار مقدماتی میان فابیوس و عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان جهت بررسی مواضع دو طرف نسبت به مسائل مهم صورت خواهد گرفت.

منابع دیپلماتیک فرانسوی اعلام کردند که قرار است قراردادهایی در کاخ الیزه قبل یا بعد از نشست اولاند و محمد بن سلمان امضا شود که درباره مسائل اقتصادی، سرمایه‌گذاری، حمل‌ونقل و همکاری در بخش دریایی است. اما مساله مهم در گفت‌وگوهای اولاند و محمدبن سلمان موضوع گفت‌وگوی دو طرف درخصوص مسائل منطقه‌ای از سوریه گرفته تا عراق و یمن و تلاش‌های فرانسه برای از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه است.

محمد بن سلمان به عنوان وزیر دفاع روز پنجشنبه نیز با ژان ایو لودریان، وزیر دفاع فرانسه دیدار و با وی درخصوص پرونده‌های دفاعی و همکاری نظامی میان دو طرف از جمله توافق سه جانبه عربستان، فرانسه و لبنان درباره هدیه سه میلیارد دلاری عربستان به ارتش لبنان از طریق خرید سلاح و تجهیزات از فرانسه بحث و گفت‌وگو خواهد کرد.

به گفته منابع فرانسوی روابط دو جانبه با عربستان بر پایه‌ای استوار و ستونی محکم از تفاهم سیاسی و دیدگاه مشترک جهت برخورد با مسائل داغ منطقه از جمله پرونده هسته‌ای ایران، امنیت خلیج فارس، سوریه و عراق و جنگ علیه تروریسم و پرونده یمن متمرکز می‌شود.

دیدگاه‌های پاریس و ریاض درباره پرونده‌های داغ خاورمیانه

درخصوص پرونده هسته‌ای ایران، پاریس و ریاض دیدگاه نزدیکی دارند که بر رسیدن به توافق هسته‌ای نهایی میان تهران و کشورهای 1+5 و فراهم‌سازی ضمانت‌های بین‌المللی برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای مبتنی است.

درخصوص پرونده سوریه، مواضع عربستان و فرانسه مطابق است؛ چراکه خواهان حل سیاسی بحران سوریه براساس تشکیل دولت انتقالی و عدم ایفای نقش بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در آینده این کشور هستند. پاریس معتقد است که دولت انتقالی باید متشکل از مخالفان میانه‌رو و طرف‌هایی از نظام سوریه به جز اسد و نزدیکان وی باشد.

مواضع دو طرف درخصوص عراق، نیاز به مشارکت تمامی بخش‌های جامعه عراق در دولت و جنگ با داعش و حفظ وحدت عراق مطابق است.

اما در خصوص پرونده یمن، پاریس از آغاز عملیات ائتلاف «طوفان قاطع» از این ائتلاف حمایت به عمل آورده و آن را "مشروع و قانونی" دانست. پاریس همواره خواهان اجرای قطعنامه 2216 شورای امنیت درباره یمن است.

درخصوص پرونده فلسطین، پاریس بر اهمیت طرح صلح عربی تاکید دارد. حتی لوران فابیوس با حضور عادل الجبیر اخیراً با وزرای کمیته پیگیری طرح صلح عربی در قاهره دیدار و بر اهمیت این طرح تاکید کرد.

وزارت خارجه فرانسه تاکید دارد که محمد بن سلمان و فابیوس درخصوص راه‌اندازی طرح‌های مشترک در چهار بخش هواپیمایی، بخش هسته‌ای برای اهداف غیرنظامی، بخش بهداشت و سرمایه‌گذاری‌های دو جانبه گفت‌وگو خواهند کرد.

دو طرف درخصوص 20 طرح اقتصادی و دفاعی مشترک به گفت‌وگو می‌نشینند که ارزش آن به ده‌ها میلیارد یورو می‌رسد.

انتهای پیام

کد N866487