ویکی لیکس؛ رسوایی دانشجویان سعودی در آمریکا

در یکی از اسناد فاش شده ویکی لیکس مرتبط با عربستان آمده است که گروهی از دانشجویان متقلب سعودی در دانشکده مونتانا پس از رسوایی تقلب و تغییر نمرات از سوی دیپلمات‌های سعودی بازگردانده شدند تا با حکم زندان یا اخراج مواجه نشوند.

در یکی از اسناد فاش شده ویکی لیکس مرتبط با عربستان آمده است که گروهی از دانشجویان متقلب سعودی در دانشکده مونتانا پس از رسوایی تقلب و تغییر نمرات از سوی دیپلمات‌های سعودی بازگردانده شدند تا با حکم زندان یا اخراج مواجه نشوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اسناد دیپلماتیک سفارت عربستان که به تازگی از سوی سایت افشاگر ویکی لیکس منتشر شده است، ابعاد جدیدی از تحولات درونی خاندان سعود و نگرانی‌های آنها و مکاتبات سفارت آنها را فاش می‌کند. در یکی از این سندها آمده است که گروهی از دانشجویان سعودی در جریان رسوایی تقلب در دانشکده مونتانا لو رفتند و دیپلمات‌های آل سعود به آنها پیشنهاد کردند تا با پروازی به ریاض بازگردند تا با احتمال اخراج یا بازداشت مواجه نشوند. یکی از مسئولان ارشد این دانشکده نیز در این رسوایی نقش داشت. محصلان سعودی جزو 30 دانشجوی متقلبی بودند که در دانشکده "مونتاناتک" به یک مسئول دانشکده هدایایی ارائه کردند تا نمرات به صورت سیستماتیک دستکاری شود. این رسوایی فاش و کارمند خاطی اخراج شد. تحقیقات مرتبط با آن در اوایل 2012 علنی شد اما این اولین بار است که مشخص می‌شود تمام دانشجویان متقلب این رسوایی سعودی بودند و اندکی پیش از افشای آن دیپلمات‌های سعودی با مقام‌های دانشکده در واشنگتن صحبت کردند و دولت عربستان برای بازگشت دانشجویان در پرواز جا رزرو کرد.

در سندی که ویکی لیکس منتشر کرده تاریخ این دیدار را سوم فوریه 2012 ا علام کرده و بر روی آن بر چسب "محرمانه /فوری" خورده است. در آن آمده است که ایده خروج دانشجویان برای دونالد بلک کتر، رئیس دانشکده مونتاناتک بوده است. در ادامه سند مذکور آمده است که یک دیپلمات در سفارت عربستان که نامش مشخص نیست برای آن دانشجویان بلیط صادر کرده تا به ریاض بازگردند و با حکم زندان یا اخراج از سوی مقام‌های آمریکایی رو به رو نشوند.

دگلاس آبوت، معاون امور دانشجویان دانشکده مونتانا گفت که دیدار مذکور صحت دارد اما رئیس دانشکده در این باره اظهارنظری نکرد. تحقیقات نشان می‌دهد که یک مقام ارشد دانشکده مونتانا طی سه سال نمرات را تغییر داده، حذف کرده و نمره به درس‌هایی داده است که هرگز اخذ نشده‌اند.

در یک مورد ویژه، یک نمره یک دانشجو تغییرکرده، چهار واحد حذف شده و شش واحد به کارنامه دانشجو اضافه شده است.

انتهای پیام

کد N866424