یانوکوویچ: پوتین جانم را نجات داد/ معترضان عامل وضعیت ناگوار فعلی اوکراین هستند

اوکراین

رئیس‌جمهور سابق اوکراین از ولادیمیر پوتین به خاطر نجات جانش در جریان اعتراضات خونینی که منجر به سرنگونی حکومت وی شد، تشکر و قدردانی کرد.

رئیس‌جمهور سابق اوکراین از ولادیمیر پوتین به خاطر نجات جانش در جریان اعتراضات خونینی که منجر به سرنگونی حکومت وی شد، تشکر و قدردانی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "ویکتور یانوکوویچ"، رئیس‌جمهوری سابق اوکراین که در حال حاضر در تبعید خود خواسته در روسیه به سر می‌برد در مصاحبه‌ با شبکه تلویزیونی بی‌.بی‌.سی گفت که تمایل دارد روزی به اوکراین بازگردد و همچنین معترضانی را که میدان اصلی کی‌یف را اشغال کرده بودند، مقصر وضعیت اسفناک این کشور معرفی کرد.

وی افزود: این جزو حق و اختیارات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بود که با توصیه نیروهای ویژه‌اش تصمیم بگیرد به من در فرار از اوکراین کمک کند. مسلما از او به خاطر صدور این دستور و کمک به نیروی امنیتیم برای خارج کردنم از اوکراین و نجات جانم بسیار متشکرم.

وی ضمن متهم کردن مخالفانش به راه اندازی یک "کودتای نظامی"، گفت: آن‌ها این کشور را تکه تکه کرده و پای تمام جهان را به این درگیری کشاندند.

یانوکوویچ تاکید کرد، هیچ دستوری را در خصوص استفاده از سلاح‌های گرم علیه معترضان صادر نکرده اما پذیرفت می‌توانست اقدامات بیشتری برای جلوگیری از خونریزی‌ها انجام دهد.

چندین ماه اعتراضات در اوکراین منجر به سرکوب خونینی شد که جان بیش از 100 تن را گرفت و باعث سرنگونی یانوکوویچ شد. یانوکوویچ 23 فوریه سال 2014 میلادی به کمک نیروهای مسکو به روسیه فرارکرد.

این در حالی است که مقامات اوکراین وی را به اختلاس میلیون‌ها دلار متهم می‌کنند.

جدایی طلبان شرق اوکراین از مارس سال 2014میلادی جنگی را برای استقلال از رهبری جدید کی یف به راه انداخته است. این اقدام جان نزدیک به 6500 تن را گرفته و یک میلیون تن را آواره کرد.

انتهای پیام

کد N866261