در میان تاکید نماینده سازمان ملل بر حمایت از افغان‌ها؛

نماینده افغانستان در سازمان ملل درباره تشدید حملات شبه‌نظامیان هشدار داد

سفیر افغانستان در سازمان ملل اعلام کرد، حمله جدیدی علیه دولت و ملت افغانستان از طریق «تبانی بی‌سابقه» شبه‌نظامیان طالبان، بیش از 7000 شبه‌نظامی خارجی و گروه‌های خشن از جمله داعش انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ظاهر طنین، سفیر افغانستان در سازمان ملل روز دوشنبه در شورای امنیت گفت که این گروه‌ها نه‌تنها نیروها و غیرنظامیان افغان را با حملات انتحاری، بمب‌های دست‌ساز، گروگانگیری و ترور هدف می‌گیرند، بلکه کنترل مناطق و ولایت‌ها را به دست گرفته و از آنها به عنوان مقرهای فعالیت خود استفاده می‌کنند.

به گفته وی، این حملات نه‌تنها در افغانستان بلکه در جنوب آسیا و مرکز آسیا انجام می‌شوند.

نیکولاس هیسوم، نماینده سازمان ملل در امور افغانستان نیز گفت که نیروهای افغان گسترش یافته، آزمایش شده و از زمان برعهده گرفتن مسوولیت‌های امنیتی پس از پایان ماموریت رزمی آمریکا و ناتو با چالش‌های عملیاتی روبه‌رو شده‌اند.

با این وجود وی گفت: افغانستان با چالش‌های امنیتی خودش در حال مقابله است و در مواجهه با تشدید درگیری‌ها در سراسر این کشور مقاومت می‌کند. تعهد نیروهای افغان فراتر از تصور است و آنها از خودشان در مقابله با تلاش‌های شبه‌نظامیان برای تصرف اراضی بیشتر مقاومت نشان می‌دهند.

سفیر افغانستان و نماینده سازمان ملل هر دو گفتند که سیل شبه‌نظامیان خارجی به افغانستان، نتیجه کمپین نظامی پاکستان در منطقه وزیرستان شمالی است که از سال گذشته آغاز شده است.

سفیر افغانستان در سازمان ملل متحد اعلام کرد: برآورد ما این است که بیش از 7000 شبه‌نظامی تروریست خارجی در حال حاضر در افغانستان هستند که از جمله شامل شبه‌نظامیان چچن، ازبک، تاجیک و پاکستانی می‌شود.

وی افزود: دولت افغانستان همچنین برآورد کرده است که صدها و یا هزاران تن در زیر پرچم سیاهرنگ تروریست‌های داعش فعالیت می‌کنند که از جمله شامل طالبان‌های افراطی می‌شود.

نماینده سازمان ملل در امور افغانستان در شورای امنیت همچنین گفت: افغانستان بیش از پیش، یکی از 10 کشور فقیر دنیاست که در خط مقدم مواجهه با تروریست‌هایی است که اصلیت آنها متعلق به کشورهای همسایه است و احتمالاً مقصد نهایی آنها نیز همسایگان آن است.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم حمایت از افغانستان گفت: باید مشارکت و همکاری بیشتری با افغانستان داشته باشیم که در حال مقابله با تهدید مشترک و منطقه‌ای است.

انتهای پیام

کد N866201