حماس از گزارش سازمان ملل استقبال کرد/نتانیاهو گزارش را "جانبدارانه" خواند

فلسطين

در پی صدور گزارش کمیته حقیقت یاب سازمان ملل درباره حمله اخیر رژیم صهیونیستی به نوار غزه، جنبش حماس از این گزارش استقبال کرد اما بنیامین نتانیاهو آن را "جانبدارانه" خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، کمیته مستقل حقیقت یاب سازمان ملل روز دوشنبه نتایج تحقیقات خود را در گزارشی درباره جنایت‌ های جنگی اسرائیل در جنگ اخیر غزه منتشر و تاکید کرد که اسرائیل مرتکب اقداماتی شده که می‌توان آن را "جنایت جنگی" دانست.

در همین راستا جنبش حماس در بیانیه‌ای از این گزارش استقبال و اعلام کرد: این گزارش به منزله محکومیت صریح رژیم اشغالگر و مستلزم محاکمه رهبران این رژیم در مقابل دیوان کیفری بین‌المللی و تمامی دادگاه‌های بین‌الملل به دلیل جنایت‌هایشان علیه مردم غزه است.

با وجود استقبال حماس، سامی ابوزهری، سخنگوی این جنبش از برابر دانستن دو طرف در برخی بخش‌های این گزارش که به اقدامات گروه‌های فلسطینی نیز اشاره شده انتقاد کرد و آن را غیرمنطقی خواند.

وی گفت: مقاومت فلسطین بر هدف قرار دادن نظامیان متمرکز بوده است اما رژیم اشغالگر بر هدف قرار دادن غیرنظامیان تکیه کرده بود.

مصطفی برغوثی، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) گفت: آنچه در این گزارش آمده است تلاش فلسطینی‌ها در دیوان کیفری بین‌المللی را تقویت می‌کند.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین نیز گفت: دولت فلسطین نتایج و پیشنهادات گزارش کمیته حقیقت یاب سازمان ملل را با اهتمام ویژه‌ای بررسی می‌کند و تمامی گروه‌ها به اقدامات هیات‌های بین‌المللی احترام می‌گذارند.

عریقات خاطرنشان کرد: جامعه جهانی باید درک کند که تنها راه صلح پایان اشغالگری اسرائیل در فلسطین و ممانعت از فرار اسرائیل از مجازات و محاکمه به دلیل جنایت‌هایش علیه مردم فلسطین است.

در مقابل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی از این گزارش انتقاد کرده و آن را "جانبدارانه" خواند.

وی مدعی شد که اسرائیل هرگز جنایت‌های جنگی مرتکب نشده است.

نتانیاهو گفت: کمیته حقیقت یاب سازمان ملل از سوی شورایی که نام شورای حقوق بشر بر خود گذاشته تعیین شده است با این حال هر اقدام به جز حفظ حقوق بشر انجام می‌دهد. این کمیته اسرائیل را بیشتر از سوریه، کره شمالی و ایران محکوم می‌کند.

انتهای پیام

کد N866190