امیدواری‌ها به پایان بن بست یونان

در پی تازه‌ترین پیشنهاد یونان برای انجام اصلاحات اقتصادی، رهبران کشورهای حوزه یورو اظهار امیدواری کرده‌اند که برای جلوگیری از ناکامی یونان در بازپرداخت بدهی‌اش با این کشور به یک توافق برسند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت که پیشنهادهای تازه یونان حاوی "پیشرفت‌هایی" است اما افزود که کار بیشتری لازم است و "وقت تنگ است."

یونان باید تا ۳۰ ژوئن بدهی‌اش که مبلغ ۱.۶ میلیارد یورو است را بپردازد یا با خطر خروج از حوزه یورو و احتمالا اتحادیه اروپا مواجه شود.

به گزارش بی بی سی هرچند هنوز توافقی حاصل نشده، به نظر می‌رسد که موانع موجود بر سر راه چنین توافقی از میان رفته باشد.

وزیر اقتصاد یونان پیشتر از افزایش مالیات کسب و کارها و مالیات ثروتمندان خبر داد و گفت امیدوار است این اقدامات باعث شکسته شدن بن بست در مذاکرات با وام دهندگان بین‌المللی به یونان شود.

رهبران ۱۸ کشور حوزه یورو هم در اجلاسی فوق العاده در بروکسل محتاطانه از پیشنهاد یونان استقبال کرده‌اند.

پیش از این اجلاس الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان با مدیران سه نهاد وام دهنده - صندوق بین المللی پول، کمیسیون اروپایی و بانک مرکزی اروپا - در بروکسل دیدار کرده بود.

خانم مرکل پس از اجلاس سران در بعد از ظهر دوشنبه گفت که همه شرکت کنندگان خواهان باقی ماندن یونان در حوزه یورو بودند.

او گفت:‌ "پیشنهادهای امروز یونان حاوی پیشرفت‌هایی بود. با این حال در جریان مباحثات ما روشن شد که کار زیادی باقی است و وقت تنگ است و بنابراین باید با تمرکز کامل کار کنیم."

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه هم که در اجلاس شرکت کرده گفت که یونان و وام دهندگان این کشور "به سمت یک توافق حرکت می‌کنند."

او هم گفت که برای آنکه یک توافق "در تیررس" قرار بگیرد باید در نشست بعدی وزرای دارایی حوزه یورو در روز چهارشنبه کار بیشتری انجام شود.

دونالد تاسک، رئیس شورای اروپایی پیشنهادهای یونان را "گامی مثبت" توصیف کرد.

او گفت: "آقای سیپراس نخست وزیر یونان در مورد جدیت و تلاش سازنده کشورش به ما اطمینان داده است."

تاسک گفت که پیشنهاد یونان در ساعات آینده بیشتر مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و هدف این است که وزرای دارایی حوزه یورو روز چهارشنبه بسته‌ای را برای ارائه به رهبران حوزه یورو برای تصویب نهایی در صبح پنجشنبه آماده کنند.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپایی - که ایفاگر یکی از مهم ترین نقش‌ها در مذاکره با یونان است - در یک کنفرانس خبری دیر وقت گفت: "من متقاعد شده‌ام که در طول این هفته به یک توافق نهایی دست خواهیم یافت."

گفتگوهای یونان با کمیسیون اروپایی، صندوق بین‌المللی پول (آی ام اف) و بانک مرکزی اروپا پنج ماه است که بی‌نتیجه مانده است.

این سه نهاد مایل نیستند تا زمان موافقت آتن با اصلاحات اقتصادی مورد نظرشان، یک بسته نجات مالی شامل ۷.۲ میلیارد یورو را، در اختیار این کشور بگذارند.

یونان می‌گوید این نوع اصلاحات باعش فشار مضاعف و غیرلازم بر مردم این کشور می‌شود.

جیورجیوس استاتاکیس، وزیر اقتصاد یونان پیشتر در روز دوشنبه گفت پیشنهاد کشورش شامل افزایش مالیات بر کسب و کارها و ثروتمندان خواهد بود.

اما او گفت که از مزایای بازنشستگی یا حقوق کارمندان دولت کاسته نخواهد شد.

در تحولی جداگانه بانک مرکزی اروپا مجددا یک وام اضطراری دیگر را برای بانک‌های یونان تصویب کرده است.

بانک مرکزی اروپا پس از آنکه مردم نگران یونان در طی روزهای اخیر بیش از ۴ میلیارد یورو از حساب‌های پس اندازشان خارج کردند تصمیم بر افزایش میزان ارائه کمک اضطراری به بانک‌های یونان گرفت.

انتهای پیام

کد N866161