امیرعبداللهیان در گفتگو با نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن:

انتظار بیشتری از سازمان ملل برای حل مشکلات یمن داشتیم

سیاسی

معاون وزیرخارجه ایران گفت:اگرچه سازمان ملل در مذاکرات اخیر ژنو موفق به برقراری آتش بس نگردید اما انتظار می رفت تلاشهای جدی و فوری برای سرعت بخشیدن به عملیات ارسال کمکهای انسان دوستانه انجام می گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، در تماس تلفنی نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن با معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان درخصوص آخرین تحولات یمن و گفتگوهای گروههای یمنی در ژنو رایزنی شد.

حسین امیرعبداللهیان با اشاره به فرارسیدن ماه مبارک رمضان بر ضرورت توقف فوری حملات نظامی علیه مردم یمن تاکید کرد و اظهار داشت: اگرچه سازمان ملل در این مرحله از مذاکرات موفق به برقراری آتش بس نگردید اما انتظار می رفت تلاش های جدی و فوری برای برقراری مناطق سبز در داخل یمن و تعیین بنادر و فرودگاه برای سرعت بخشیدن به عملیات ارسال کمک های انسان دوستانه انجام می گرفت.  

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از تلاش های سازمان ملل در ارسال کمک های انساندوستانه و برگزاری گفتگوهای واقعی بین گروهها و احزاب یمنی حمایت می کند و معتقد است بحران یمن، صرفا از مسیر سیاسی و گفتگو قابل حل است و راهکار دیگری ندارد.  

معاون وزیر امور خارجه در این گفتگوها آمادگی ایران را برای ارسال فوری کمک های بیشتر انسان دوستانه از طریق سازمان ملل به سراسر یمن اعلام کرد.  

الشیخ احمد نیز در این گفتگو تلاش های سازمان ملل در مذاکرات ژنو برای دستیابی به توافق بین ریاض و یمن را تشریح کرد و اظهار داشت: در مذاکرات ژنو فاصله زیادی بین دیدگاههای دوطرف وجود داشت اما سازمان ملل بر ضرورت گفتگوها تاکید دارد.  

نماینده ویژه دبیرکل افزود: راهی جز گفتگو نیست و سازمان ملل همچنان به تلاش های خود برای دستیابی به توافق در مسیر گفتگوها و نزدیک کردن دیدگاهها ادامه می دهد.  

وی همچنین با تشکر از حمایت های جمهوری اسلامی ایران در پیگیری عملیات امدادرسانی به مردم آسیب دیده از جنگ در یمن ابراز امیدواری کرد تا راههای سبز امدادرسانی برای ارسال کمک های بشردوستانه به مردم یمن به نتیجه برسد. وی افزود: سازمان ملل برای برقراری اتش بس، کمک های انسانی و گفتگو تا حصول نتیجه تلاش خواهد کرد.