رئیس مجلس فلسطین: دولت آینده باید با توافق تمامی طرف‌ها تشکیل شود

رئیس مجلس فلسطین تاکید کرد که دولت آینده این کشور باید با توافق تمامی گروه ها و جریان های فلسطینی تشکیل شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، عزیز دویک، رئیس مجلس فلسطین خاطرنشان کرد که تشکیل هر دولتی در آینده باید با توافق تمامی طرف‌ها و بر مبنای شراکت ملی باشد تا بتواند دولتی موفق باشد.

این در حالی است که کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین شامگاه روز دوشنبه قرار بود طی نشستی فوری آینده دولت توافق ملی را بررسی کند. در این نشست قرار بود یا اصلاحاتی در کابینه دولت کنونی انجام گیرد یا این دولت به کلی منحل شده و دولت جدید تشکیل شود.

در همین راستا، لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به وی ابلاغ کرده که در دولت جدید فلسطین تنها شخصیت هایی شرکت دارند که حاضرند رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسند و بر همین اساس، جنبش حماس در این دولت مشارکت نخواهد شد.

از سوی دیگر، صلاح بردویل، نماینده مجلس فلسطین و از رهبران جنبش حماس خاطر نشان کرد که تاکنون هیچ مشورت و گفت‌وگویی با جنبش حماس در مورد تشکیل دولت جدید انجام نشده و علاوه بر این کسی با حماس در مورد انحلال دولت کنونی هم مشورتی نکرده است.

شورای انقلابی جنبش فتح اخیرا در اقدامی یک‌جانبه تصمیم به انحلال دولت توافق ملی بدون مشورت با حماس و دیگر گروه های فلسطینی گرفت و قرار است کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش به همین منظور تشکیل جلسه دهد.

بردویل تصریح کرد، از آنجایی که عباس از هیچ تلاشی برای به شکست کشاندن آشتی ملی و تحمیل شروط و خواسته های خود بر دیگر گروه های فلسطینی دریغ نمی ورزد، هر کاری از وی قابل انتظار است.

جبش های فتح و حماس در 23 آوریل سال گذشته توافقنامه آشتی ملی را به منظور برچیدن دودستگی و اختلافات داخلی، فعال سازی مجلس فلسطین و برگزاری انتخابات مجلس قانونگذاری و ریاست تشکیلات خودگردان به امضا رساندند.

انتهای پیام

کد N866114