امیدواری رهبران حوزه یورو به شکسته شدن بن‌بست یونان

در پی تازه ترین پیشنهاد یونان برای انجام اصلاحات اقتصادی، رهبران کشورهای حوزه یورو ابراز امیدواری کرد‌ه‌اند که برای جلوگیری از ناکامی یونان در بازپرداخت بدهی‌اش با این کشور به یک توافق برسند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری بی.بی.سی، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت که پیشنهادهای تازه یونان حاوی پیشرفت هایی است، اما افزود که کار بیشتری لازم و وقت تنگ است.

یونان باید تا ۳۰ ژوئن بدهی‌اش که مبلغ ۱.۶ میلیارد یورو است را بپردازد یا با خطر خروج از حوزه یورو و احتمالا اتحادیه اروپا مواجه شود.

هرچند هنوز توافقی حاصل نشده، به نظر می رسد که موانع موجود بر سر راه چنین توافقی از میان رفته باشد. وزیر اقتصاد یونان پیش‌تر از افزایش مالیات کسب و کارها و مالیات ثروتمندان خبر داد و گفت امیدوار است این اقدامات باعث شکسته شدن بن بست در مذاکرات با وام دهندگان بین المللی به یونان شود.

رهبران ۱۸ کشور حوزه یورو هم در اجلاسی فوق العاده در بروکسل محتاطانه از پیشنهاد یونان استقبال کرده‌اند.

پیش از این اجلاس، الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان با مدیران سه نهاد وام دهنده یعنی صندوق بین المللی پول، کمیسیون اروپایی و بانک مرکزی اروپا در بروکسل دیدار کرده بود.

مرکل پس از اجلاس سران گفت که همه شرکت کنندگان خواهان باقی ماندن یونان در حوزه یورو بودند.

او گفت:‌ پیشنهادهای امروز یونان حاوی پیشرفت هایی بود. با این حال در جریان مباحثات ما روشن شد که کار زیادی باقی است و وقت تنگ است. و بنابراین باید با تمرکز کامل کار کنیم.

فرانسو اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه هم که در اجلاس شرکت کرده گفت که یونان و وام دهندگان این کشور به سمت یک توافق حرکت می کنند. او هم گفت که برای آن که یک توافق در تیررس قرار بگیرد باید در نشست بعدی وزرای دارایی حوزه یورو در روز چهارشنبه کار بیشتری انجام شود.

از سوی دیگر، دونالد تاسک، رئیس شورای اروپایی پیشنهادهای یونان را گامی مثبت توصیف کرد. او گفت: سیپراس در مورد جدیت و تلاش سازنده کشورش به ما اطمینان داده است.

تاسک افزود: پیشنهاد یونان در ساعات آینده بیشتر مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و هدف این است که وزرای دارایی حوزه یورو روز چهارشنبه بسته ای را برای ارائه به رهبران حوزه یورو برای تصویب نهایی در صبح پنج‌شنبه آماده کنند.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپاییکه ایفاگر یکی از مهم ترین نقش ها در مذاکره با یونان است، در یک کنفرانس خبری گفت: من متقاعد شده ام که در طول این هفته به یک توافق نهایی دست خواهیم یافت.

به گزارش یورو نیوز، نیکوس پاپاس، وزیر کشور یونان نیز معتقد است که کشورش اقدامات لازم را انجام داده است. او گفت: کسانی که پشنهادهای ما را مطالعه خواهند کرد، متوجه می شوند که اقدامات لازم را انجام دادیم. افرادی که آشکارا می گویند ما اقدام کافی را انجام ندادیم، واقعیت را بیان نمی کنند.

گفت‌وگوهای یونان با کمیسیون اروپایی، صندوق بین‌المللی پول و بانک مرکزی اروپا پنج ماه است که بی‌نتیجه مانده است. این سه نهاد مایل نیستند تا زمان موافقت آتن با اصلاحات اقتصادی مورد نظرشان، یک بسته نجات مالی شامل ۷.۲ میلیارد یورو را در اختیار این کشور بگذارند.

جیورجیوس استاتاکیس، وزیر اقتصاد یونان پیشتر در مصاحبه با بی.بی.سی گفت، پیشنهاد کشورش شامل افزایش مالیات بر کسب و کارها و ثروتمندان خواهد بود. اما او گفت که از مزایای بازنشستگی یا حقوق کارمندان دولت کاسته نخواهد شد.

در تحولی جداگانه بانک مرکزی اروپا مجددا یک وام اضطراری دیگر را برای بانک‌های یونان تصویب کرده است. بانک مرکزی اروپا پس از آنکه مردم نگران یونان در طی روزهای اخیر بیش از ۴ میلیارد یورو از حساب‌های پس اندازشان خارج کردند تصمیم بر افزایش میزان ارائه کمک اضطراری به بانک‌های یونان گرفت.

انتهای پیام

کد N866110