راه اندازی بیمارستان صلیب سرخ در بحبوحه­ درگیری­ها در عدن

سیاسی

کمیته بین المللی صلیب سرخ از راه اندازی یک بیمارستان جراحی در عدن در بحبوحه درگیری های خونین در جنوب یمن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در صنعا، با وخیم­ تر شدن اوضاع انسانی در شهر عدن، کمیته­ بین­ المللی صلیب سرخ در این شهر بیمارستان جراحی راه­ اندازی کرده است. شهر عدن شاهد برخی از خونبارترین مبارزات در حین درگیری­ های اخیر بوده است درحالی که مراکز درمانی کماکان با مشکل نبود دارو، آب و برق روبرو هستند.

در همین رابطه «آنتوان گراند» رئیس نمایندگی کمیته­ بین ­المللی صلیب سرخ در یمن گفت: پس از ۸۰ روز مبارزه، تنها نیازهای درمانی بیشتر شده ­اند. شهر عدن از مناطقی است که به سختی آسیب دیده ­است. داشتن بیمارستانی مجهز و فعال به ما کمک می­ کند تا درمان لازم را ارائه کنیم. وی افزود: ما در تلاشیم تا از طریق مذاکره­ مستقیم با طرفین درگیری، هر زمان که ممکن باشد برای خروج زخمیان و کشته ­شدگان، آتش ­بس­ های محلی برقرار کنیم.

بر این اساس بیمارستان ۳۶ تختخوابی در محله­ المنصوره­ شهر عدن که توسط وزارت بهداشت یمن تأسیس شده ­است، به­ دست تیم جراحی تخصصی کمیته­ بین­ المللی صلیب سرخ و کارکنان درمانی بومی اداره می­ شود. این بیمارستان به بیمارانی که در جنگ زخمی­ شده­ اند و یا افرادی که به مراقبت­ های پس از عمل نیاز دارند خدمت­ رسانی می­ کند. از زمان خشونت­های اخیر، کمیته­ بین­ المللی صلیب سرخ به بیش از ۶۰ مرکز درمانی در سراسر این کشور، در طرف­های مختلف خطوط مقدم کمک­ رسانی کرده ­است. تیم جراحی کمیته­ بین المللی صلیب سرخ اولین­ بار در ماه آوریل وارد عدن شد.

گراند تاکید کرد: ما از تمامی طرفین می­خواهیم تا به تعهدات­شان در چارچوب حقوق بین ­المللی بشردوستانه عمل کنند. به عنوان یک اولویت، آنها باید اطمینان حاصل کنند که همه­ بیماران فارغ از سابقه شان به مراقبت­های درمانی دسترسی دارند و کارکنان درمانی و مراکز بهداشتی نیز در تمامی زمان­ها مورد حمایت هستند.