اوباما: برده‌داری و تبعیض بخشی از دی.‌اِن.اِی ماست

تسنیم نوشت:

رئیس جمهور آمریکا گفت: میراث برده‌داری و تبعیض هنوز بخشی از دی.‌اِن.اِی ماست که از گذشتگان به ما رسیده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، رئیس جمهور آمریکا با بیان اینکه برای ریشه‌کن کردن نژادپرستی راه درازی در پیش است، میراث برده‌داری و تبعیض را بخشی از «دی.‌اِن.اِی» آمریکایی‌ها دانست.

باراک اوباما در ارتباط با تیراندازی مرگبار هفته گذشته در کلیسایی در کارولینای جنوبی این اظهارات را مطرح کرد و به مسائل نژادی و کنترل سلاح در امریکا پرداخت.

اوباما درمصاحبه‌ای که دوشنبه (یکم تیر) منتشر شد، گفت: «من همیشه به ویژه به جوانان می‌گویم نگویید در بحث مسائل نژادی آمریکا هیچ تغییری پیدا نشده است. باید به عنوان یک سیاهپوست در دهه‌های 50، 60 و 70 میلادی زندگی کرده باشید تا متوجه این تغییرات شوید.»

رئیس جمهور آمریکا افزود: «میراث برده‌داری و تبعیض هنوز بخشی از دی.‌اِن.اِی ماست که از گذشتگان به ما رسیده است. ما هنوز از این بیماری خلاص نشده‌ایم.»

وی ادامه داد: «اینکه به کار بردن لفظ کاکا سیاه در جامعه غیرمودبانه است معیاری برای وجود داشتن یا نداشتن نژاد پرستی نیست. فقط بحث تبعیض علنی مطرح نیست.»

اوباما تصریح کرد: «جوامع صرفا هر آنچه را ظرف 200 یا 300 سال گذشته رخ داده است یک شبه از حافظه خود پاک نمی‌کنند.»

به گزارش پرس تی وی، رئیس جمهور آمریکا در ادامه افزود: «باید بگویم درست پس از آنکه در حادثه مدرسه سندی هوک 20 دانش ‌آموز شش ساله به رگبار بسته شدند و کنگره به معنای دقیق کلمه اقدامی صورت نداد، به شدت دچار حس انزجار شدم.»

وی همچنین حادثه تیراندازی دسامبر 2012 را که در آن 26 نفر در مدرسه‌ای در ایالت کانِتیکِت به دست یک جوان 20 ساله کشته شدند، از تلخ‌ترین روزهای ریاست جمهوری خود برشمرد.

4949

کد N866037