رحمانی فضلی: نظام غلط برنامه ریزی عامل رشد نامتوازن برخی استان ها شده است

ایرنا نوشت:

وزیر کشور در اولین جلسه شورای توسعه استان کردستان در وزارت کشور گفت: نظام غلط برنامه ریزی در گذشته عامل رشد نامتوازن برخی استان ها شده است و کردستان نیازمند توسعه متوازن با بهره گیری از توانمندی های داخل استان است.
رحمانی فضلی: نظام غلط برنامه ریزی عامل رشد نامتوازن برخی استان ها شده است
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، در اولین نشست شورای توسعه استان کردستان که امروز -دوشنبه- با حضور عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور برگزار شد با مرور و بررسی توانمندیهای این استان بر ضرورت استفاده از ظرفیت های بالقوه موجود با نگاه توسعه ای تاکید شد.

رحمانی فضلی در این جلسه به اهمیت نگاه متوازن و توسعه ای در پیشرفت همه جانبه استان کردستان اشاره کرد وگفت: با امکانات موجود توسعه کردستان امکانپذیر است؛ مشروط بر اینکه توانمندی ها را به فرصت تبدیل کنیم.

وزیر کشور ادامه داد: شناخت اولویت ها و معرفی پروژه های محرّک توسعه استان کردستان در پیشرفت این استان مهم است.

رحمانی فضلی با مهم خواندن آموزش مدیران و شناخت فرهنگ توسعه از سوی آنان گفت: تقویت حس اشتیاق به یادگیری و آموزش می تواند محرک خوبی برای ارائه طرح های متناسب با نیاز استان و منابع موجود در آن باشد و فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی در کسب این آموزش ها در اولویت قرار دارند.

وی توجه به ظرفیت غنی گردشگری در کردستان را از محورهای مهم توسعه برشمرد و با تاکید بر ایجاد کارگروه اشتغال در مناطق روستایی این استان گفت: تقویت فرهنگ قناعت و ایجاد درآمد حداقلی در روستاها می تواند به توسعه همه جانبه استان کمک کند.

وزیر کشور افزود: برگزاری جلسات شورای توسعه شرق و غرب کشور فرصت مناسبی برای پیگیری مسائل توسعه ای استان است.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان کردستان بر لزوم بهره گیری از ظرفیت های استان تاکید کردو گفت: اگر از سرمایه های موجود در استان استفاده و آنها را فعال کنیم مشوق بسیار خوبی برای سرمایه گذاری های بعدی خواهد بود.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان، صنعت ، کشاورزی و دامداری را از مهمترین ظرفیت های کردستان برشمرد و افزود: ایجاد صنایع تبدیلی می تواند نقش مؤثری در صادرات کالا به خارج از کشور و توسعه اقتصادی استان مرزی کردستان ایفا کند.

در ادامه زاهدی استاندار کردستان گزارشی از توانمندی های این استان در بخش های کشاورزی، دامپروری و صنعت و معدن ارایه کرد و گفت: وجود هفتاد میلیون تُن سنگ آهن شناخته شده در کنار معادن طلا، عقیق و سنگ های ساختمانی و تزئینی در کردستان ظرفیت بزرگی برای توسعه این استان فراهم کرده است.

وی گفت: تولید 750 هزار تن گندم در سال این استان را در رتبه های بالای تولید گندم قرارداده است.

در این جلسه نمایندگان مردم استان کردستان در مجلس شورای اسلامی در سخنانی ضمن طرح مطالبات مردم در بخش های مختلف این استان ،خواستار توجه به گردشگری و صنعت به عنوان مدل پایه رشد اقتصادی، کاهش مالیات بنگاه های اقتصادی و استفاده بهینه از منابع آبی استان در بخش کشاورزی شدند.

شورای توسعه استان کردستان، جمعی از مدیران دستگاه های اجرائی استان به تشریح عملکرد این سازمان ها و چگونگی بهره گیری از منابع موجود در بخش های تجارت خارجی، کشاورزی و دامپروری در کردستان پرداختند.

2929

کد N865943