مدیرکل امنیتی وزارت کشور در نشست خبری مطرح کرد:

بازداشت یازده نفر از عوامل ایجاد حاشیه درمراسم بزرگداشت امام(ره)

سیاسی

مدیرکل امنیتی وزارت کشور با بیان اینکه این ۱۱ نفر از سوی هیچ گروه سیاسی هدایت نشده بودند، گفت: این افراد کاملا خودسر بودند که پس از تعهداتی که ارائه دادند، آزاد شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، جواد زرین‌کلاه، مدیرکل امنیتی وزارت کشور در نشست خبری که عصر امروز دوشنبه برگزار شد، با اشاره به حواشی مراسم بزرگداشت بیست و ششمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره) اظهار کرد: برای این مراسم کمیته امنیتی و ترافیکی در وزارت کشور با مشارکت همه دست‌اندرکاران این مراسم تشکیل شد و در طول سال های گذشته این کمیته به خوبی امنیت مراسم را برقرار کرده است.

وی افزود: از سال ۸۸ در برخی سال ها حواشی در این مراسم ایجاد شد و افرادی شعارهایی را می دادند که به هیچ وجه متناسب با شأن حضرت امام(ره) نبود.

زرین‌کلاه با بیان اینکه مراسم بزرگداشت حضرت امام(ره) باید در راستای همدلی انسجام و منافع ملی باشد، گفت: ۵- ۶ سال است که افرادی شعارهایی را می دهند که در راستای اندیشه های امام(ره) نیست و باید برچیده شود . این قضیه در سال جاری کاهش یافت و ما تلاش می کنیم که در سال آینده چنین اتفاقاتی رخ ندهد و اجازه چنین قضایایی را نخواهیم داد.

مدیرکل امنیتی وزارت کشور با بیان اینکه این افراد از جانب گروه های سیاسی هدایت نشده اند، تصریح کرد: این عده افراد معدود و خودسری بودند که ۱۱ نفر از لیدرهای آنها بازداشت و با تعهداتی که داده اند یک روز بعد آزاد شدند.

وی ادامه داد: در این خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گزارشی را برای ما ارسال کرده است؛ چراکه در تقسیماتی که در کمیته امنیتی وزارت کشور مصوب شده است فرماندهی اصلی بزرگداشت رحلت حضرت امام خمینی(ره) بر عهده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و سپاه نیز دوربین های خود را برای برقراری امنیت فعال کرد و این ۱۱ نفر را در واقع سپاه بازداشت کرده است.

زرین‌کلاه افزود: برای این افراد پرونده تشکیل شده است و مسئول حفاظت حرم امام خمینی(ره)، پس از بازداشت این افراد بازجویی هایی را از آنها به عمل آورده است.

مدیرکل امنیتی وزارت کشور تاکید کرد: این افراد کاملا خودسر بودند و شعارهایی که سردادند، از جانب هیچ گروه سیاسی هدایت شده نبود.

محل برگزاری مراسم تشییع شهدا در تهران با استانداری هماهنگ نشده بود

مدیرکل امنیتی وزارت کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در رابطه با حادثه شیراز قرار است استاندار فارس برکنار شود یا خیر؟، گفت: این کار مربوط به حوزه سیاسی وزارت کشور است و من صحت و سقم این خبر را نمی دانم.

وی در پاسخ به سوال دیگری که آیا مکان برگزاری مراسم تشییع ۲۷۰ شهید گمنام که با وزارت کشور هماهنگ شده بود یا خیر؟، تصریح کرد: مکان این گونه مراسم ها در تهران باید با استانداری هماهنگ شود که آیا به لحاظ ترافیکی مناسب است یا خیر، که البته مکان مراسم تشییع شهدا با استانداری تهران هماهنگ نشده بود.

زرین‌کلاه با بیان اینکه در ارتباط با تجمع های قانونی چهار سند وجود دارد، اضافه کرد: قانون احزاب، آئین‌نامه اجرایی قانون احزاب، آئین‌نامه اجتماعات قانونی و آئین نامه نظارت بر تشکل های دانشجویی چهار سندی است که در ارتباط با اجتماعات دارای مجوز وجود دارد و همیشه یک هفته قبل باید درخواست اجتماع به فرمانداری‌ها داده شود که ظرف ۴۸ ساعت رسیدگی خواهد شد.

مدیرکل امنیتی وزارت کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا توهین های انجام شده به برخی مقامات کشور در مراسم تشییع شهدا قابل پیگیری است یا خیر؟، تاکید کرد: این اتفاقات و توهین های صورت گرفته در مراسم تشییع شهدا در حال پیگیری است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا تجمع مخالفین حضور زنان در ورزشگاه در مقابل وزارت ورزش قانونی بوده است یا خیر؟، گفت: این تجمع ها کاملا غیرقانونی بود و پیگیری آن در دستور کار وزارت کشور قرار دارد.

دبیرخانه شورای امنیت کشور دستورالعملی برای اجتماعات قانونی تدوین می‌کند

زرین‌کلاه ادامه داد: وزارت کشور به شدت در اجرای قانون تاکید دارد و در قضیه شیراز هیاتی اعزام شد و گزارشی را تهیه کرد.

مدیرکل امنیتی وزارت کشور تصریح کرد: البته در خصوص تجمعات یک خلاء در دستورالعمل ها وجود دارد، اما در حال حاضر در دبیرخانه شورای امنیت کشور یک دستورالعمل در خصوص اجتماعات قانونی در حال تدوین است که بعد از ماه مبارک رمضان تکمیل و ابلاغ می شود.

وی با اشاره به حادثه شیراز نیز گفت: در شیراز ۱۱ نفر از عوامل حادثه دستگیر شدند و گزارش ۸۳ صفحه ای نیز در این رابطه تدوین شد.

زرین‌کلاه در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا عامل اسیدپاشی اصفهان بازداشت شده است یا خیر، خاطرنشان کرد: دو روز قبل یک نفر در رابطه با این حادثه دستگیر شده است، اما هنوز مشخص نیست که همان فرد است یا خیر.

کاهش ۶ درصدی آمار جرایم در سال ۹۳

مدیرکل امنیتی وزارت کشور با بیان اینکه شورای امنیت کشور گزارشی از آمار جرایم صورت گرفته در ۱۰ سال گذشته را ارائه داده است، افزود: بر اساس این آمار که از نیروی انتظامی و فرمانداری ها گرفته شده، در سال ۹۳ روند این جرایم نزولی بوده و سال گذشته ۶ درصد از جرایم انجام شده در سطح کشور کاهش پیدا کرده است.