نخست‌وزیر رومانی موقتاً از سمتش کناره‌گیری کرد

نخست‌وزیر رومانی که به خاطر پولشویی و فرار مالیاتی تحت بازجویی است، اعلام کرد که به دلایل پزشکی و مسائل مربوط به سلامتش موقتاً از این سمت کناره‌گیری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ویکتور پونتا، نخست‌وزیر رومانی که به دلیل جراحت ناشی از بازی بسکتبال برای درمان در ترکیه است، نامه‌هایی را به کلاوس یوهانیس، رئیس‌جمهوری رومانی فرستاده و از وی خواست تا گابریل اوپرا، معاون نخست‌وزیر را برای 45 روز زمامدار امور کند.

وی براساس حکم قانون اساسی رومانی قادر به انجام چنین کاری است. نخست‌وزیر 42 ساله حزب سوسیال دموکرات رومانی روز یکشنبه در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که پس از جراحی زانو از بیمارستان مرخص شده اما به چند هفته استراحت نیاز دارد و هم‌اکنون دوران نقاهت خود را می‌گذراند.

وی ادامه داده است: ظرف 28 روز من می‌توانم همه کارهای عادی خود را از سر بگیرم.

ویکتور پونتا روز دوشنبه هفته قبل بدون مطلع کردن رئیس‌جمهور، رومانی را ترک کرد. اتهامات فساد علیه وی باعث بحران سیاسی در این کشو شده است. وی به ظن فرار مالیاتی و پولشویی بین سال‌های 2007 تا 2011 و زمانی که وکیل بود، تحت بازجویی قرار دارد. پونتا همچنین مظنون است که یکی از نزدیکان خود در حوزه تجارت را به عنوان وزیر گمارده و همین امر نقش وی را به عنوان نخست‌وزیر سوسیال دموکرات‌ها زیر سوال برده است.

با این حال، نخست‌وزیر 42 ساله رومانی مکرراً می‌گوید بی‌گناه است و کناره‌گیری از سمت خود را رد کرد. وی حمایت پارلمان را دارد که درخواست دادستان‌ها را برای لغو مصونیت سیاسی وی رد کرده و از دادن رای عدم اعتماد به دولت بخارست امتناع کرده است. اوپرا 54 ساله و معاون پونتا عضو حزب اتحادیه ملی برای ترقی رومانی است.

انتهای پیام

کد N865744