ضرغامی:

بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن سوم تیرماه افتتاح می‌شود

قرآن کريم,بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن

دبیر بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم گفت: شعار نمایشگاه امسال بر گرفته از سخنان مقام معظم رهبری با عنوان « همدلی و همزبانی در پرتوی قرآن» است.

وی گفت: بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم از هفتم ماه مبارک رمضان مصادف با (سوم تیرماه) با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن خلیج فارس باغ موزه دفاع مقدس افتتاح می‌شود و تا 27 ماه مبارک رمضان مصادف با( 23 تیرماه) ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، برزین ضرغامی در نشست خبری بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با بیان اینکه در نمایشگاه امسال شاهد تغییر ساعت کار هستیم، اظهار کرد: سال گذشته نمایشگاه از ساعت شش آغاز می‌شد ولی امسال هر روزه از ساعت هفت عصر پذیرای بازدید کنندگان است و زمان نمایشگاه امسال 20 روز تعیین شده است.

وی ادامه داد: ما ساعت پایان نمایشگاه را ساعت 12 اعلام کرده‌ایم اما طبق تجربه سال گذشته روزهایی را داشته‌ایم که نمایشگاه تا سحر هم به کار خود ادامه داده است. سال گذشته در باغ موزه دفاع مقدس نمایشگاه را برپا کردیم که امسال باغ کتاب هم به آن اضافه شده است. در باغ موزه فضای سالن کم بود و بخشی از محصولات فرهنگی در خیابان سرو به نمایش در آمده بود ولی امسال با اضافه شدن باغ کتاب به نمایشگاه از فضای مناسب‌تری برخوردارهستیم.

دبیر بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم افزود: فضای باغ کتاب بیش از هشت هزار متر مربع در دو طبقه است. ما برای اینکه بازدیدکنندگان راحت‌تر بتوانند از محصولات نمایشگاه بهره ببرند تدابیری اندیشیده‌ایم که از جمله آن‌ها هماهنگی با شهرداری تهران است که سال پیش هم این ارگان کمک زیادی به برپایی نمایشگاه داشت و همچنین با پلیس راهور جلساتی را داشته ایم تا تردد و عبور و مرور در ساعات کار نمایشگاه راحت‌تر انجام شود. همچنین اتوبوس‌ها و ون‌هایی را برای رفت و آمد در نظر گرفته‌ایم. با توجه به اینکه ما نمی‌توانیم ساعت کار مترو را از ساعت 11 بیشتر کنیم تدابیری اندیشیده‌ایم که مترو در ساعت‌های بیشتری رفت و آمد داشته باشد.

ضرغامی در ادامه با اشاره به بخش هایی که در نمایشگاه امسال آغاز به کار می‌کنند، خاطرنشان کرد: یکی از بخش‌های نمایشگاه امسال بخش حوزوی نمایشگاه است که مربوط به حوزه علمیه است. سال گذشته این بخش فعالیت‌های بسیار خوبی داشت و امسال هم ما تدابیری اندیشیده‌ایم تا این بخش به فعالیت خود ادامه بدهد. امسال در بخش حوزوی میزبان 80 مؤسسه در قالب 23 غرفه نمایشگاهی هستیم

وی در ادامه با اشاره به برخی از برنامه های بخش حوزوی گفت: از جمله برنامه‌های این بخش نمایشگاه شامل؛ برقراری ارتباط مستقیم با علما و آیات عظام در نمایشگاه قرآن از طریق ویدئو کنفرانس، برپایی دفتر برخی از مراجع تقلید در نمایشگاه قرآن شامل دفاترآیات عظام جوادی‌آملی، شبیری زنجانی، صافی گلپایگانی و مکارم شیرازی، حضور 70 مشاور در بخش های مختلف نمایشگاه که بازدید کنندگان از نمایشگاه بین المللی قرآن کریم می‌توانند مشکلات خود در زمینه‌های مختلف از جمله خانوادگی، ازدواج و اجتماعی با مشاوران حوزه در میان بگذارند، رونمایی از 9 اثر قرآنی، تجلیل از خادمان قرآن و عترت، تقدیر از استادان حوزه‌های قرآن و عترت، معرفی مفسران قرآن کریم و همچنین معرفی 40 نفر از بانوان مفسر قرآن کریم از جمله برنامه‌های این بخش است.

دبیر بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم یادآور شد‌: ما سعی کرده‌ایم در نمایشگاه امسال بیشتر از نهادها، ارگان‌ها و سازمان‌ها بهره ببریم چرا که با توجه به سیاست‌های دولت و واگذاری نهادها به بخش غیردولتی ما هم به این امر توجه ویژه‌ای داشته‌ایم. در نمایشگاه امسال سعی کرده‌ایم که نشست هایی در مورد فعالیت‌های قرانی برپا کنیم تا آسیب‌ها و راهکارهای تقویت نمایشگاه را مورد بحث و بررسی قرار بدهیم که در نمایشگاه امسال حدود 45 نهاد دولتی و موسسه برتر قرآنی حضور دارند.

برنامه‌های بخش هنری نمایشگاه قرآن

ضرغامی در ادامه با اشاره به بخش های هنری نمایشگاه امسال عنوان کرد: سال گذشته بخش هنری آن طور که باید و شاید پاسخگوی نیازهای مخاطبان نبود در حالی که بخش هنری نمایشگاه همواره از جذابیت‌های نمایشگاه بوده است ما امسال سعی کرده ایم که به این بخش اهمیت ویژه ای بدهیم و از حدود 114 هنرمند دعوت کرده‌ایم تا آثار خود را در رابطه با بخش های مختلف هنری مثل نقاشی، خط و خوشنویسی، آثار حجمی، سفال و سرامیک، عکاسی و هنر مفهومی ارائه بدهند و در این رابطه از هنرمندان پیش کسوت بهره برده‌ایم.

وی تصریح کرد: ما در بخش نمایشگاه امسال برپایی مسابقه را داریم که برای برپایی این مسابقه در بخش‌های مختلف از دبیران صاحب نظر هر عرصه بهره برده‌ایم و تا کنون بیش از سه هزار اثر برای بخش مسابقه به دست ما رسیده است که در پایان نمایشگاه از آثار برتر تجلیل می‌کنیم و بیش از 32 کارگاه هنری را داریم که در این کارگاه‌های هنری دانشجویان هنر به فعالیت می‌پردازند. همچنین در نمایشگاه امسال به فیلم های قرآنی هم نگاه ویژه‌ای کرده‌ایم.

رئیس اداره کل ارشاد استان تهران گفت:‌ ما در نمایشگاه امسال نگاهی به مسیر فیلم های دینی داشته‌ایم. همچنین نمایشگاه عکسی را برگزار می‌کنیم که علاقه مندان خاص خود را دارد. یکی دیگر از برنامه‌های هنری نمایشگاه امسال رونمایی از فیلم رستاخیز است که قرار است این فیلم در عید فطر اکران شود. همچنین از آثار فاخر هنری در این دوره از نمایشگاه رونمایی می‌کنیم.

ضرغامی گفت: ما همچنین در بخش میراث فرهنگی نیز برنامه های خاصی داریم که این بخش مخاطبان خاص خود را دارد و از دیگر برنامه‌های بخش هنری ما در رابطه با فعالیت‌های مکتوب نویسندگان است که از جمله برنامه‌های بخش مکتوب نمایشگاه عبارتند از: شناسایی و عرضه پرتیراژترین ترجمه‌های چاپی قرآن کریم به زبان فارسی و نیز نمایش ترجمه‌های متفاوت، ارائه کتاب‌هایی در حوزه ترجمه و نقد ترجمه‌های قرآن کریم، برنامه «شبی با مترجمان قرآن و تقدیر از یک پیشکسوت نقد ترجمه»، شناسایی و معرفی نویسندگان و کتاب‌های برگزیده قرآنی در حوزه قصص قرآن و داستان‌های مذهبی در حوزه کودک و نوجوان، شناسایی و معرفی نویسندگان و کتابهای منتخب است.

وی در ادامه با اشاره به سایر بخش‌هایی که در نمایشگاه امسال است، گفت: برپایی چند نشست با فعالان حوزه قرآن در ارتباط با کودکان و نوجوانان، برپایی نشست با مترجمان و مفسران قرآن همچنین فعالیت‌های دانشگاهی و موسسات آموزش عالی را داریم که مسؤول اجرایی این بخش از نمایشگاه سازمان فعالیت‌های قرآنی جهاد دانشگاهی است و از پیشکسوتان عرصه قرآن تجلیل می‌کنیم.

رئیس اداره کل ارشاد استان تهران یادآور شد:‌ در نمایشگاه امسال همچون سال‌های گذشته غرفه‌هایی برای فعالیت کودکان و نوجوانان داریم و برای اینکه بتوانیم از تمام بخش‌ها نهایت بهره را ببریم سعی کرده‌ایم که از هر ارگان و نهاد مسؤول در نمایشگاه جداگانه دعوت کنیم. به همین سبب با وزارت آموزش و پرورش برنامه‌ای را تنظیم کرده‌ایم تا آن‌ها خود در رابطه با فعالیت‌هایی که برای دانش آموزان داریم حضور داشته باشند و ما فضای لازم را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم.

ضرغامی در ادامه با بیان اینکه در نمایشگاه امسال بخش عفاف و حجاب برگزار می‌شود، گفت: این بخش در سال گذشته نبود ولی امسال سعی کرده‌ایم که نهایت بهره را از غرفه عفاف و حجاب داشته باشیم و از جمله برنامه‌های ما در این بخش برپایی بحث‌های محتوایی در مورد موضوع حجاب است و دومین همایش عفاف و حجاب را در نمایشگاه امسال برپا می‌کنیم.

وی عنوان کرد: ما در بخش رسانه‌های دیجیتال دو بخش داریم که یکی بخش محتوایی و بررسی این فعالیت‌هاست و بخش بعدی معرفی آثار برتر در رابطه با مسائل دیجیتالی است. همچنین بخش فروش و عرصه محصولات قرآنی را نیز داریم و مراسم تجلیل از خادم قرآنی که همزمان با ولادت امام حسن مجتبی (ع) برگزار می‌شود.

دبیر بیست و سومین نمایشگاه قرآن کریم در ادامه با اشاره به اینکه بخش بین‌الملل نمایشگاه نیز امسال در دو بخش کار خود را آغاز می‌کند، عنوان کرد: بخش نمایشگاه بین‌الملل یک روز قبل از نیمه ماه افتتاح می‌شود و زمان برپایی این نمایشگاه یک هفته است که در این بخش شاهد حضور 12 هنرمند از کشورهای مختلف از جمله عراق، سوریه، بوسنی، فرانسه، پاکستان، اندونزی، ترکیه و افغانستان هستیم. همچنین در بخش پژوهش‌های قرآنی 8 میهمان از کشورهای هلند، نیوزیلند، ترکیه، اندونزی و مالزی دعوت شده‌اند.

ضرغامی یادآور شد: شعار اصلی نمایشگاه امسال برگرفته از سخنان مقام معظم رهبری‌ با عنوان «همدلی و همزبانی در پرتوی قرآن » است و موضوع بعدی که ما در نمایشگاه امسال به آن پرداخته‌ایم بحثی است که اکنون در گوشه و کنار جهان شاهد آن هستیم و آن هم شکل گیری گروه‌هایی است که می‌خواهند چهره اسلام را مخدوش کنند. ما در نمایشگاه امسال می‌خواهیم به معرفی چهره رحمانی اسلام بپردازیم و در این رابطه جشنواره‌های فیلم و عکس برپا می‌شود.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که بودجه نمایشگاه قرآن امسال چقدر است؟ گفت: بودجه امسال نمایشگاه قرآن سه میلیارد و 500 میلیون است که این بودجه دقیقا نصف بودجه سال گذشته است و یک سوم بودجه‌های سال پیش نیست. شهرداری هیچ گونه حمایت مالی از نمایشگاه قرآن نه در امسال و نه در سال‌های گذشته نداشته است و فقط در بخش پشتیبانی به ما کمک کرده است.

انتهای پیام

کد N865733