پیش از ترک وین به مقصد لوکزامبورگ؛

عراقچی: پیشرفت مذاکرات در حد انتظار ما نیست

سیاسی

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان درباره نتایج پنج روز نشست‌های فشرده با نمایندگان کشورهای ۵+۱ در وین گفت: نگارش متن توافقنامه در سطوح مختلف همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید عباس عراقچی که پیش از پرواز به مقصد لوکزامبورگ در گفتگو با خبزاری صدا و سیما در وین سخن می‌گفت، ‌ اظهار داشت: متن مربوط به توافقنامه، متن پیچیده ای است و ابعاد مختلفی هم به لحاظ فنی و هم به لحاظ حقوقی و از همه مهمتر به لحاظ سیاسی دارد. باید بررسی های کاملی روی آن صورت گیرد؛ این کار ابتدا در سطح کارشناسان سپس در سطح معاونان انجام می‌شود.

وی گفت: کشورهای ۵+۱ هم در پنج روز گذشته در برخی مواقع حضور داشتند. البته مذاکرات هسته ای ما با خانم اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است که به نمایندگی از گروه ۵+۱ مذاکره می کند اما کارشناسان، مدیران و معاونان دیگر کشورها حضور دارند. همچنین جلساتی داشتیم به صورت دوجانبه با سه کشور اروپایی و چین و روسیه که مسایل مهمی با آنها داریم که باید پیگیری کنیم.

معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزیر امور خارجه، با اشاره به اینکه عازم لوکزامبورگ است، افزود: دکتر ظریف هم به لوکزامبورگ می‌آید و با وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی ملاقات خواهیم کرد و یک دیدار گروهی نیز به اتفاق خانم موگرینی خواهیم داشت؛ همچنین ملاقات های دوجانبه ای با وزرای امور خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان خواهیم داشت.

به روزهای آخر مذاکرات نزدیک می‌شویم/ مهم، شناسایی حقوق ملت ایران است

عراقچی تاکید کرد: به هرحال، به روزهای آخر مذاکرات و به مهلت تعیین شده نزدیک می‌شویم؛ البته همانگونه که بارها گفته شده این مهلت برای ما نهایی نیست و اگر لازم باشد که چند روز بیشتر گفتگو کنیم، این کار را انجام خواهیم داد. آنچه که برای ما مهم است رسیدن به یک توافق مطلوب و مورد قبول برای ملت ایران است که در آن حقوق مردم ایران شناسایی و محترم شمرده شود و برنامه هسته ای ایران به رشد و پیشرفت خود ادامه دهد و تحریم ها هم برداشته شود. امیدواریم در طول چند روز آینده همه این اهداف محقق شود.

وی افزود: اختلاف نظرهایی که در خصوص متن توافقنامه وجود دارد، مقداری کمتر شده اما پیشرفت کار به آن اندازه ای که انتظار داشتیم نیست.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ابراز امیدواری کرد: اگر خداوند کمک کند در روزهای آینده اختلافات کمتر می‌شود و به متن واحدی دست می‌یابیم. با این حال اختلافات در بعضی مسایل جدی‌تر است و به بررسی های بیشتری احتیاج دارد و امیدواریم امروز در جریان ملاقات وزرای امور خارجه بحث بیشتری در خصوص چند موضوع کلیدی مورد اختلاف صورت گیرد.

عراقچی گفت: احتمال می‌رود در پایان این هفته جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هم به وین سفر کند و ملاقات‌های دوجانبه ای با وی صورت گیرد.

برنامه آخر هفته مذاکرات

وی افزود: احتمال می‌رود، باقی وزرای خارجه ۵+۱ هم به مذاکرات ملحق شوند. این ماراتن به تدریج به لحظات آخر خود نزدیک می‌شود و امیدواریم خداوند آنچه را که خیر و صلاح است مقرر کند.

معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزیرامور خارجه خاطرنشان کرد: پس از پایان مذاکرات لوکزامبورگ، به وین باز خواهیم گشت و مذاکرات را ادامه خواهیم داد و آقای ظریف پس از عزیمت به تهران، احتمالا آخر هفته به وین بازخواهد گشت.