انتقاد شدید اردوغان از واکنش غرب در قبال بحران آوارگان در جهان

اردوغان

رئیس‌جمهوری ترکیه یکبار دیگر از کشورهای غربی به خاطر واکنش در قبال بحران جهانی آوارگان انتقاد کرده و آن را "جنایت علیه بشریت" خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه حریت، "رجب طیب اردوغان"، رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: ما هم‌اکنون بیش از دو میلیون آواره در ترکیه داریم و نمی‌توانیم آنها را به حال خود رها کنیم. ما نمی‌توانیم همانند غربی‌ها و به روش آنها عمل کنیم و بگذاریم آوارگان در دریای اژه و مدیترانه بمیرند.

وی با اشاره غیرمستقیم به موضع اقتصادی اتحادیه اروپا ادامه داد: آنچه که کشورهای دیگر انجام می‌دهند یا نمی‌دهند، به ما ارتباطی ندارند. ما خود را به انجام بهترین راه برای نجات جان آوارگان ملزم می‌دانیم. کشورهای جهان در قبال بحران جهانی آوارگان واکنشی نشان نمی‌دهند و این بحران "جنایت علیه بشریت" است.

رئیس‌جمهوری ترکیه تصریح کرد: هیچ کشوری نمی‌تواند به رفاه و آسایش برسد مگر آنکه خودش را به کشورهای دیگر نزدیک کند. کشورهایی که درهای خود را به روی آوارگان بسته‌اند، نمی‌خواهند به ترکیه برای مواجهه با بحران آوارگان کمک کنند. ترکیه هم‌اکنون میزبان دو میلیون آواره است. اما در کل اروپا حتی 200 هزار آواره وجود ندارد.

اردوغان به این نکته اشاره کرد که آنکارا به دنبال صلح و حفظ حقوق مردمی است که در منطقه درگیر جنگ شده‌اند.

وی از "آنتونیو گوترس"، کمیسیونر عالی آوارگان سازمان ملل و "آنجلینا جولی"، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور آوارگان به خاطر سفر به ترکیه و بازدید از اردوگاه آوارگان سوری تشکر کرد.

انتهای پیام

کد N865185