شاخص جهانی صلح در سال 2015 نشان داد؛

سوریه، ناامن‌ترین کشور جهان

سوريه

براساس شاخص جهانی صلح در سال 2015، سوریه در مرتبه صد و شصت و دوم و آخر جهان و به عنوان ناامن‌ترین کشور برای دومین سال پیاپی معرفی شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری بوابة الفجر، از نظر شاخص جهانی صلح در سال 2015 مشهور به "Global Peace Index " کشور سوریه در میان 162 کشور جهان، برای دومین سال پیاپی در مرتبه آخر قرار گرفت. در راس این لیست کشور ایسلند به عنوان امن‌ترین کشور جهان و بعد از ان به ترتیب دانمارک، اتریش، نیوزیلند و سوئیس در رتبه‌های دوم، سوم، چهارم و پنجم قرار گرفتند.

نکته قابل توجه آن است که با وجود دو حمله تروریستی در 14 و 15 فوریه گذشته در دانمارک، این کشور در جایگاه دوم این لیست قرار گرفته است.

این در حالی است که کشور فرانسه به دلیل حملات تروریستی شارلی ابدو، از رتبه سال گذشته خود نزول کرد.

یونان نیز با وجود وخامت شرایط اقتصادی و معیشتی، 22 رتبه نسبت به سال گذشته صعود کرد. طبق این لیست که از سوی مرکز ویژه امور اقتصادی و صلح در استرالیا تنظیم شده است، لیبی در رتبه 149 و عراق در رتبه 161 و یک پله بالاتر از سوریه قرار گرفته است.

طبق گزارش این مرکز، 13% کل تولید ملی کشورها صرف جنگ شده است.

طبق این گزارش 81 کشور جایگاه خود را در این رتبه بندی حفظ کرده‌اند و این در حالی است که 78 کشور نزول کرده‌اند.

در این لیست 15 کشور اروپایی در مجموع 20 کشور امن جهان قرار دارند و در این میان ترکیه در مرتبه صد و سی و پنجم جهان و در رتبه سی و ششم کشورهای اروپایی و در واقع آخرین کشور اروپایی این لیست قرار دارد.

"شاخص جهانی صلح" در رتبه بندی خود، چندین معیار را مد نظر قرار داده که مهمترین آنها نرخ هزینه‌های نظامی نسبت به میانگین کل تولید ملی، نرخ صلح و امنیت در کشور نبود درگیری و جرائم، میانگین قتل و خودکشی و میزان گسترش تروریسم و جنگ است.

طبق این شاخص 10 کشور اول این لیست عبارتند از:

1. ایسلند

2. دانمارک

3. اتریش

4. نیوزیلند

5. سوئیس

6. فنلاند

7. کانادا

8. ژاپن

9. استرالیا

10. جمهوری چک

انتهای پیام

کد N865146