پاسخ متفاوت عباس و نتانیاهو به طرح فرانسه برای از سرگیری مذاکرات صلح

وزیر خارجه فرانسه در دیدار با رهبران فلسطینی و اسرائیلی در رام‌الله و قدس خواهان ازسرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه بر اساس طرح پاریس شد؛ طرحی که با استقبال فلسطینی‌ها و نارضایتی اسرائیل مواجه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در پایان سفر دوره‌ای خود به منطقه برای بررسی طرح پاریس جهت ازسرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه با رهبران فلسطینی و اسرائیلی در رام‌الله و قدس دیدار کرد.

وی در کنفرانس مطبوعاتی با ریاض مالکی، وزیر خارجه فلسطین و در پایان نشستش با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در شهر رام‌الله گفت: من از عباس و ریاض مالکی به خاطر حمایت از دیدگاه‌هایم درخصوص از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه تشکر می‌کنم.

وی اعلام کرد: سفر من به رام‌الله پس از سفر به قاهره و امان با این هدف صورت گرفت که دیدگاه‌های فرانسه را در خصوص مذاکرات صلح خاورمیانه به دوستان و شرکایمان ارائه کرده و اولویت خود را تلاش برای برقراری صلح و امنیت در فلسطین قرار دهیم.

فابیوس تاکید کرد: باید امنیت اسرائیل تضمین شده و به فلسطینی‌ها حق داشتن کشوری مستقل داده شود. مطمئناً این مساله پیامدهای زیادی بر منطقه دارد و ما در این خصوص با عباس بحث و گفت‌وگو کرده‌ایم. اگر چنین مشکلات اصلی حل نشود مانعی بر سر مبارزه با تروریسم است.

ریاض المالکی نیز تاکید کرد: در حال حاضر افکار و دیدگاه‌های فلسطین و فرانسه با هم مطابق است و ما برای آغاز روند صلح جهت پایان اشغالگری اسرائیل و تشکیل کشور مستقل فلسطین و تحقق راهکار تشکیل دو کشور به این دیدگاه‌ها پایبند هستیم.

وی تصریح کرد: هدف طرح فرانسه ایجاد ابزار جدیدی برای مذاکرات است و ما آماده‌ایم برای موفقیت طرح فرانسه، نهایت تلاش خود را به کار ببریم.

فابیوس نیز تاکید کرد: هدف من از سفر به منطقه ارایه افکاری درخصوص صلح و امنیت است چراکه مساله فلسطین و اسرائیل بسیار مهم است. من طرح خود را در مصر، اردن و با نمایندگان اتحادیه عرب مورد بررسی قرار دادم. محمود عباس نیز از طرح و دیدگاه‌های پاریس برای ازسرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه استقبال کرد.

وی تاکید کرد: محمود عباس به من گفته است که دولت جدید فلسطین تنها شامل طرف‌هایی خواهد بود که اسرائیل را به رسمیت شناخته و خشونت‌ها را کنار می‌گذارند. این طرف‌ها همچنین اصول کمیته چهار جانبه صلح خاورمیانه را رعایت کرده و شامل جنبش حماس نخواهد بود.

فابیوس گفت: فرانسه هیچ‌گونه رابطه‌ای با جنبش حماس که از سوی اتحادیه اروپا، آمریکا و اسرائیل به عنوان یک سازمان تروریستی شناخته شده، برقرار نمی‌کند.

وی ادامه داد: من از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل درخصوص تماس‌های غیرمستقیم میان مسوولان اسرائیلی و حماس جهت رسیدن به آتش‌بس دائم در غزه سوال کردم اما جواب وی به من فهماند که چنین چیزی وجود ندارد.

فابیوس در دیدار با رئیس رژیم صهیونیستی نیز نسبت به انفجار اوضاع میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها در صورت عدم ادامه مذاکرات هشدار داد و طرح فرانسه را برای ازسرگیری روند صلح به وی ارائه کرد.

نتانیاهو نیز با انتقاد از برخی بندهای طرح فرانسه در دیدار با فابیوس تاکید کرد: برقراری صلح میان فلسطین و اسرائیل تنها از طریق مذاکرات مستقیم بدون قطعنامه‌هایی از سوی شورای امنیت یا دیکته‌های طرف‌های خارجی صورت می‌گیرد.

عبدالله دوم، پادشاه اردن نیز در دیدار با وزیر خارجه فرانسه بر لزوم از سرگیری روند صلح خاورمیانه براساس راهکار تشکیل دو کشور و قطعنامه‌های سازمان ملل تاکید کرد.

پادشاه اردن همچنین بر لزوم افزایش تلاش‌ها از سوی طرف‌های فعال به ویژه فرانسه جهت فراهم سازی شرایط برای ازسرگیری مذاکرات تاکید کرد.

فابیوس نیز بر تمایل کشورش برای تقویت روابط با اردن و هماهنگی دائم با این کشور درخصوص اوضاع کنونی منطقه تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N864954