نیکلای پاتروشوف:

سرنگونی یانوکوویچ در اوکراین اشتباه سیاسی واشنگتن بود

سیاسی

دبیر شورای عالی امنیت ملی روسیه با متهم کردن آمریکا به حضور در پشت پرده کودتای دولتی در اوکراین گفت: آمریکا برای انجام این کودتا ۵ میلیارد دلار هزینه کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نیکلای پاتروشوف در گفتگو با روزنامه کامرسانت روسیه اظهار داشت: تغییر قدرت در اوکراین منجر به اتفاقاتی شد که در آن کشور رخ داد؛ ویکتوریا نولاند یکی از دستیاران جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت که آمریکا ۵ میلیارد دلار برای مدیریت این اتفاقات هزینه کرده است.

وی تصریح کرد که کاملا مشخص است که در پشت پروژه بی ثباتی در اوکراین، تلاشی وجود داشت تا ابزاری برای تضعیف روسیه ایجاد شود؛ آمریکا حتی تصمیم داشت ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری سابق اوکراین را با زور سرنگون کند.

دبیر شورای امنیت ملی روسیه سرنگون کردن یانوکوویچ در اوکراین را یک اشتباه سیاسی از سوی واشنگتن عنوان کرد و افزود: اگر آنها اندکی صبر می کردند می توانستند افراد مورد نظر خود را از طریق راه های قانونی به قدرت برسانند اما آنها این کودتا را به جای آن انتخاب کردند.

پاتروشوف در بخش دیگری از این گفتگو اظهار داشت: آمریکا از نفوذ خود بر اروپا استفاده می کند و سیاست تحریم روسیه و مخالفت با پیوستن کریمه به قلمرو این کشور را بر کشورهای اتحادیه اروپا تحمیل می کند اما سوال این است که آیا اروپایی ها با این سیاست موافقند؟ طبیعی است که مقامهای اروپایی بطور آشکار به این مساله اعتراف نمی کنند اما این یک واقعیت مسلم است.

دبیر شورای امنیت روسیه گفت: در غرب می دانند که آنچه که در کریمه رخ داد قانونی بود و همه پرسی قانونی برگزار شد و مراحل الحاق این منطقه به خاک روسیه کاملا قانونی بود؛ در حقیقت اروپایی ها با پیوستن کریمه به روسیه مخالف نیستند و با مرور زمان وضعیت بهبود خواهد یافت.

وی با بیان اینکه بارها اتفاق افتاده که سفر یک مقام اروپایی به روسیه لغو شده یا به تاخیر افتاده است، تصریح کرد: اروپایی ها بطور غیررسمی می گویند این امر بدلیل فشار آمریکایی هاست؛ وضعیت موجود به گونه ای است که آمریکا قدرتمند است و مقامات اروپایی از اراده کافی برخوردار نیستند. به گفته وی کاخ سفید در این شرایط تلاش می کند تا جهان را تحت سلطه خود در آورد.