پیشنهادهای تازه سیپراس در آستانه نشست اضطراری گروه یورو

نخست‌وزیر یونان پیشنهادهای تازه‌ای را به ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه ارائه کرده است. این اقدام در آستانه نشست اضطراری امروز (دوشنبه) وزیران دارایی حوزه پولی یورو صورت می گیرد؛ نشستی که هدفش دستیابی به توافقی بر سر بازپرداخت بدهی های یونان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان برای این که بتواند با دست پرتری در این نشست مهم حضور یابد، روزهای شنبه و یک‌شنبه تلفنی با رئیس کمیسیون اروپا گفت‌وگو کرد. هم‌زمان، پارلمان یونان نیز روز یک‌شنبه جلسه ای در این زمینه تشکیل داد.

شبکه خبری یورو نیوز در گزارشی با اشاره به این که نخست‌وزیر یونان پیشنهادهای تازه‌ای را به رئیس کمیسیون اروپا، صدر اعظم آلمان و رئیس جمهوری فرانسه ارائه کرده است،‌ به جزئیات بیشتری در مورد این بسته پیشنهادی نپرداخت.

این پیشنهادها که سیپراس آن‌ها را "متقابلا مفید" خوانده است، طی یک نشست اضطراری کابینه یونان تصویب شده بود.

به باور تحلیل‌گران نشست اضطراری روز دوشنبه گروه یورو در بروکسل سرنوشت یونان را در منطقه پولی یورو و همینطور اتحادیه اروپا رقم خواهد زد. اگر آتن نتواند به توافقی در زمینه کمک مالی در ازای اجرای اصلاحات مورد انتظار اروپا دست یابد، بازپرداخت بدهی‌ها در موعد مقرر ممکن نخواهد بود. خبرنگار ایسنا در این باره می‌نویسد: رهبر جوان یونان در مخمصه‌ای افتاده که نه راه پس دارد و نه راه پیش؛ اگر تسلیم خواست شرکای اروپایی شود، در کشورش سرزنش می‌شود و باید موجی از ناآرامی‌ها را مدیریت کند و چنانچه به خواست اروپایی‌ها تن دهد، نهایتا با کشوری ورشکسته روبه‌رو می‌شود و باید ارز جدیدی برای خود دست و پا کند. اما بحران مالی آتن به همین جا ختم نمی‌شود و همانند زلزله‌ای پایه‌های اتحاد اقتصادی - سیاسی اروپا را نیز به لرزه درآورده و پای کشورهای دیگری از جمله پرتغال، ایرلند، اسپانیا و حتی ایتالیا نیز به آن باز شده است.

بی.بی.سی نیز گزارش داد، رهبران اروپایی، پیش از اجلاس فوق‌العاده بروکسل با هدف شکستن بن‌بست موجود در ارتباط با بحران بدهی یونان، بر تلاش های خود برای رسیدن به یک توافق با این کشور افزوده‌اند.

رییس‌جمهوری فرانسه اخطار داده است که برای نگه داشتن یونان در حوزه یورو نباید از هیچ تلاشی فروگذار کرد.

سیپراس قرار است امروز (دوشنبه) با مدیران سه نهاد وام‌دهنده به یونان ملاقات کند و بعد در اجلاس رهبران ۱۸ کشور دیگر حوزه یورو در بروکسل شرکت خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N864787