یک کارشناس مسائل استراتژیک: آمریکا به‌دنبال مهار قدرت ایران است

یک کارشناس مسائل استراتژیک گفت: آمریکا به دنبال مهار کردن قدرت ایران است.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، "رضا سراج " در همایش «استکبار جهانی، مذاکرات هسته‌ای، تسلیم یا مقاومت» اظهار کرد:‌ آمریکا در بحث مذاکرات هسته‌ای و رسیدن به توافق خوب به دنبال این است که قدرت جمهوری اسلامی ایران را مهار کند و در یک چارچوب کلان استراتژی‌اش در این راستا قابل تحلیل است.

وی افزود: قدرت منطقه‌ای ایران روز به روز در حال افزایش است و ایران از یک قدرت منطقه‌ای در حال تبدیل به یک قدرت فرامنطقه‌ای است و این یکی از دلایل اصلی تلاش آمریکا برای مهار جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه در برابر افزایش قدرت ایران، شاهد افول قدرت آمریکا، رژیم غاصب اسرائیل و کشورهای همسوی آن در منطقه هستیم، تصریح کرد: ایران برای تبدیل شدن به یک قدرت فرامنطقه‌ای براساس 4 تصویر پیشرفت،‌ عزت،‌ اقتدار و امنیت عمل کرده و آمریکا نیز براساس این 4 المان به نحوی تلاش دارد که جمهوری اسلامی ایران را مهار کند.

این کارشناس مسائل استراتژیک به پیشرفت‌های علمی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران سلطه ناپذیری را به عنوان یک ایده الهام‌بخش در عرصه جهانی مطرح کرده و باعث افزایش روحیه عزت آفرینی و رهایی در بین ملت‌های جهان اسلام شده است.

وی در بخشی از صحبت‌های خود با بیان اینکه ایران توانسته محور مقاومت را در منطقه هم به لحاظ فرهنگی و هم به لحاظ جغرافیای انسانی گسترش دهد و باعث تغییر توازن راهبردی در منطقه شود، تصریح کرد: در حالی که رژیم صهیونیستی در دوران احتضار خود به سر می‌برد ایران توانسته علی رغم یک جنگ 8 ساله و دو جنگ بزرگی که در کشورهای همسایه‌اش یعنی عراق و افغانستان صورت گرفته، امنیت خود را حفظ کند.

این کارشناس مسائل استراتژیک تصریح کرد: آمریکایی‌ها میلیاردها دلار برای جنگ در منطقه خرج کردند و اکنون ارتش آمریکا دچار بحران و چالش ناکارآمدی شده است در حالی که ایران در یک شرایط ممتاز تاریخی قراردارد و از یک قدرت منطقه‌ای در حال تبدیل شدن به یک قدرت فرامنطقه‌ای است.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها معتقدند که برای مهار ایران در ابتدا باید ایران را اقناع کنند که روند قدرت‌یابی خود را متوقف کنند اظهار کرد: آنها بعد از مهار داخلی ایران تلاش بر مهار منطقه‌ای و بین‌المللی ایران خواهند داشت و درواقع تلاش آن‌ها این است که جمهوری اسلامی ایران نقشی در ساختار آینده خاورمیانه نداشته باشد.

وی با طرح این ادعا که مذاکرات هسته‌ای تمدید خواهد شد چرا که آمریکایی‌ها می خواهند در دور بعدی مذاکرات ایران به یک برنامه هسته‌ای نمادین برسد نه اینکه دارای توان غنی سازی باشد، گفت: ممانعت از تحقیق و توسعه در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای یکی دیگر از سیاست‌های آنها برای مهار ایران است.

وی همچنین گفت: آمریکایی‌ها برای ضربه زدن به امنیت ایران به سراغ جنگ نیابتی رفتند و به همین نیت جنگ‌های نیابتی را در کشورهای که در عمق استراتژیک جمهوری اسلامی ایران هستند با هدف بی ثباتی در آنها ایجاد کردند.

به گزارش ایسنا، در این برنامه مهدی چمران برادر شهید مصطفی چمران نیز اظهار کرد:‌ شهید چمران به معنای واقعی "ما می‌توانیم" را به صورت عملیاتی در عرصه‌های مختلف عملیاتی کرد.

گفتنی است این برنامه از سوی سازمان بسیج اساتید برگزار شده بود.

انتهای پیام

کد N864745