روحانی در نشست مشترک دولت و مجلس:

مذاكره‌كنندگان در چارچوب رهنمودهای رهبر انقلاب حركت می‌كنند

سیاسی

رییس جمهوری با تأكید بر اینكه موضوع مذاكرات هسته‌ای مربوط به همه اجزاء نظام است، گفت: مذاكره‌كنندگان كشور در چارچوب‌های مشخص‌ شده از سوی رهبر معظم انقلاب كه به طور شفاهی و كتبی ابلاغ شده حركت می‌كنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام حسن روحانی در ششمین نشست مشترك دولت و مجلس با اشاره به اینكه مذاكرات هسته‌ای به مرحله حساسی رسیده است، گفت: مذاكرات مسأله همه كشور است و امیدواریم با كمك مجلس و حمایت مردم ضمن احقاق حقوق ملت و تأمین منافع كشور به نتیجه قابل قبول و خوشحال‌كننده دست یابیم.

رییس شورای عالی امنیت ملی از این مذاكرات به عنوان یكی از مهم‌ترین مذاكرات دیپلماتیك كشور یاد كرد و اظهار داشت: این كار مهم در چارچوب رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، شورای عالی امنیت ملی و قانون اساسی پیش رفته و خواهد رفت.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موضوع استیضاح وزیر آموزش و پرورش گفت: سوال و استیضاح از وزرا حق قانونی مجلس است، اما در این شرایط كه آخرین سال فعالیت مجلس نهم است، امیدواریم جلسه استیضاح به بهترین نحو كه نشانه همدلی و همكاری دولت و مجلس باشد، برگزار شود.

رییس جمهوری با بیان اینكه آموزش و پرورش مشكلات خاص خود را دارد، گفت: دولت یازدهم در سال ۹۲ تا ۹۴ بیش از سایر دستگاه‌ها به این وزارتخانه بودجه و اعتبار اختصاص داده و بیش صد در صد اعتبارات تصویب شده را تخصیص داده است و وزیر نیز همه تلاش خود را در جهت حل مشكلات این وزارتخانه بكار بسته است.

روحانی ادامه داد: مسیر حل مشكلات فرهنگیان عزیز بهتر از سال گذشته و در جهت ارتقاء منافع آموزش و پرورش در حال طی شدن است و امیدواریم اگر سوال و پرسشی است در جلسه استیضاح با توضیحات وزیر آموزش و پرورش، نمایندگان قانع شوند و مسیر خدمت ادامه یابد.

روحانی همچنین اظهار داشت: دولت در شرایط حساسی بار سنگین مسایل مختلف را بر دوش می‌كشد و با كمك نمایندگان مجلس و حمایت مردم كه نمایانگر همدلی و همزبانی مورد نظر رهبر معظم انقلاب است، از مشكلات عبور خواهیم كرد.

رییس جمهوری با تأكید بر اینكه دولت مصمم است در هر شرایطی سیاست‌هایی كه از ابتدا اعلام كرده را ادامه بدهد، گفت: در شرایط كنونی برای پیشبرد كشور و حل مشكلات كشور نیاز بیشتری به كمك یكدیگر داریم.

روحانی با اشاره به اینكه شعار دولت از ابتدا این بود كه علاوه بر مهار تورم از رشد منفی و ركود خارج شده‌ و به سمت رونق حركت كنیم، گفت: الحمدلله وعده‌های داده‌ شده محقق شد و در سال ۹۳ نرخ تورم در كشور به ۲۵ درصد رسیده و شاهد رشد ۳ درصدی در كشور بودیم و البته پیش از تحقق این وعده، افرادی‌ در كشور این امر را امكان ناپذیر می‌دانستند اما گزارش بانك مركزی نشان داد كه در سال ۹۳ توانستیم به این رشد و كاهش تورم برسیم.

رییس جمهوری با تأكید بر اینكه با كنترل توقعات و ترسیم مسیر واقعی برای رشد و حركت صحیح اقتصادی می‌توان كار را در كشور پیش برد، گفت: البته در سال جاری كار برای دولت كمی سخت‌تر است و برای ادامه راه نیازمند كمك مجلس هستیم.

روحانی در خصوص تدوین لایحه خروج از ركود در دولت گفت: در حال حاضر چندین آیین نامه از این لایحه تدوین شده و مابقی این آیین نامه ها به سرعت در حال تصویب است.

رییس جمهوری در ابتدای سخنان خود ضمن خوش آمدگویی به رییس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ماه مبارك رمضان را، ماه عبادت و تقرب به خدا دانست و گفت: بی تردید هر چه همدلی، مهربانی و برادری بین مردم و مسئولین بیشتر باشد، لطف و عنایت خداوند بیشتر خواهد بود و حق تعالی ما را در عرصه‌های مختلف یاری خواهد كرد.

روحانی افزود: همدلی و همزبانی ملت و مسوولین باعث خواهد شد كه از هیچ قدرتی نهراسیم و مطمئنا با این روحیه از مشكلات عبور خواهیم كرد.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام مجید انصاری معاون پارلمانی رییس جمهوری ضمن خیر مقدم به رییس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اظهار امیدواری كرد در سایه همدلی و همزبانی دولت و مجلس، مشكلات كشور در عرصه‌های مختلف مرتفع شود.