برگزاری جشن تولد 80 سالگی دالایی لاما در شمال هند

رهبر معنوی بودایی‌های تبت هشتادمین سالگرد تولد خود را امروز (یکشنبه) با برگزاری مراسم دعا و جشن در شهر محل اقامت خود در تبعید واقع در شمال کشور هند گرامی داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دالایی لاما، رهبر معنوی بوداییان تبت هنگامی که در تاریخ ششم ژوئیه براساس تقویم میلادی 80 ساله شود به آمریکا خواهد رفت، اما امروز (یکشنبه) مطابق تقویم قمری تبت سالروز رسمی تولد وی محسوب می‌شود و او به همراه طرفدارانش در شهر دارامسالا در شمال هند این سالگرد را جشن گرفت.

این رهبر معنوی بوداییان تبت خطاب به دیگر تبتی‌های تبعیدی و مقامات هندی در شهر دارامسالا، جایی که دالایی لاما از سال 1959 تاکنون پس از فرار از سرزمین تبت در آنجا زندگی کرده، سخنرانی کرد.

تسرینگ وانگچوک، سخنگوی دولت در تبعید تبت به خبرگزاری فرانسه گفت: هشت هزار نفر در تجمع به مناسبت این سالروز تولد حضور پیدا کردند و مقاماتی از سراسر جهان در این جشن یک روزه حضور پیدا کردند. این مراسم شامل رقص سنتی و دعای طول عمر برای رهبر معنوی بودایی‌های تبت بود.

اگرچه دالایی لاما دیگر نقش سیاسی ایفا نمی‌کند اما معمولا به سفرهای خارجی می‌رود و قرار است ماه جاری میلادی پیش از سفر به آمریکا به انگلیس سفر کند.

انتهای پیام

کد N864632