ویکی لیکس فاش کرد:

تلاش‌های مخفیانه عربستان علیه ایران

سیاسی

اسناد تازه منتشر شده از سوی پایگاه اینترنتی ویکی‌لیکس نشان می‌دهد که عربستان سعودی با دست زدن به اقداماتی درصدد ایجاد بحران در منطقه بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس در یک یادداشت بدون تاریخ که در وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس افشا شده و ظاهرا از سوی سفارت ریاض در تهران برای مقامات عربستانی ارسال شده، ادعا شده دست که شهروندان ایرانی از شرایط موجود در کشور خسته شده‌اند و راه‌های مختلفی برای نمایش نارضایتی اجتماعی مردم ایران از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی شامل فیس‌بوک و توییتر پیشنهاد داده شده است. دعوت از چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران،‌ هماهنگی با آن‌ها و تشویق این افراد برای استفاده از گالری‌های هنری برای به اجرا گذاشتن تصویرهای شکنجه در این یادداشت پیشنهاد شده است.

به گزارش ایسنا، اسناد منتشر شده توسط ویکی‌لیکس که گفته می‌شود به 500 هزار نسخه سند خواهد رسید، از دخالت‌های دولت سعودی در کشورهای منطقه حکایت دارد و تاکیدی برا این موضوع است که ادعای آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌یی‌اش مبنی بر این که ایران عامل بحران منطقه است دروغی بیش نیست. هم‌چنین مقابله نکردن آمریکا و کشورهای غربی با عربستان به عنوان عامل بحران منطقه نشانگر تناقض در معیارهای سیاست خارجی از جمله حمایت از دموکراسی، مقابله با تروریسم و رعایت حقوق بشر است.

عربستان سعودی که از اوایل فروردین ماه تاکنون حملات گسترده‌ای را علیه مردم بی‌گناه یمن آغاز کرده است، پیشینه بسیار ضعیفی از اجرای حقوق بشر و حقوق بین‌المللی شهروندانش دارد.

این کشور بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر است. زنان این کشور حق ادامه تحصیل، اشتغال، رانندگی و رای ندارند و در بسیاری موارد نام و هویت آنان در شناسنامه‌های پدران و همراهن‌شان درج شده است. زنان این کشور حتی اجازه ندارند بدون همراهی یک مرد سفر کنند.

اقلیت‌ها نیز درعربستان در شرایط بسیار بدی بسر می‌برند و حقوق بنیادین آن‌ها اغلب نقض می‌شود. شیعیان به‌ویژه از کم‌ترین امکانات برخوردارند. آن‌ها فرصت‌های شغلی بسیار کمی دارند و مورد انواع آزار و اذیت قرار می‌گیرند. بسیاری از فعالان مدنی نیز در زندان به سر می‌برند.

در یکی دیگر از این اسناد آمده است که دولت عربستان یک سرویس دهنده ماهواره‌یی عرب زبان را تحت فشار قرار داده است تا مانع از پخش یک شبکه تلویزیونی ایرانی شود.

هم‌چنین وزیر امور خارجه این کشور پادشاهی از این سرویس دهنده ماهواره‌یی می‌خواهد تا با استفاده از ابزارهای فنی توان پخش برنامه‌های ایران را ضعیف کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این اسناد تازه منتشر شده فاش می‌کند که عربستان برای مقابله با قدرت‌گیری ایران در منطقه و تضعیف منافع تهران تلاش بسیاری می‌کند. آن‌ها علاوه بر این متحدان ایران را به شدت زیر نظر دارند.

در سند دیگری که تاریخ آن به سال 2012 باز می‌گردد، امارات متحده عربی به همکاری با روسیه و ایران برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی متهم شده است.

انتهای پیام

کد N864484