مانع اصلی عضویت ایران در سازمان شانگهای چیست؟

سازمان همکاری شانگهای,ایران و روسیه

دبیر کل سازمان همکاری شانگهای اعلام کرد لغو تحریمات علیه ایران شرایظ حقوقی لازم را برای عضویت ایران در این سازمان فراهم می آورد.

به گزارش خبرانلاین به نقل از دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران در مسکو، دمیتری مزنتسف، دبیر کل سازمان همکاری های شانگهای (SCO) روز جمعه به خبرگزاری روسی "ریانووستی" اعلام کرد لغوتحریمات علیه ایران شرایط حقوقی لازم را برای بررسی هرچه زودتر درخواست عضویت ایران در این سازمان به وجود خواهد آورد.

مزنتسف ضمن بیان این مطلب گفت:" سازمان همکاری های شانگهای به تمایل ایران برای عضویت کامل در این سازمان با احترام برخورد کرده و تحرک ایران به عنوان کشور دارای مقام ناظر را عالی ارزیابی می کند. ما انتظار داریم در اعلامیه مصوبه سران کشورهای عضو در شهر اوفا موضع سازمان همکاری های شانگهای نسبت به درخواست عضویت ایران مطرح شود".

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین دولتی منطقه ای است که برای همکاری های چند جانبه امنیتی و اقتصادی تشکیل شده است. روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان اعضای فعلی این سازمان هستند. مغولستان،هند ، ایران، پاکستان و افغانستان از مقام ناظر و سریلانکا و ارمنستان از مقام شریک گفتگو در سازمان همکاری شانگهای برخوردار می باشند.

52310

کد N864349