جمهوری چاد استفاده از روبنده را ممنوع کرد

سیاسی

تصمیم چمهوری چاد برای ممنوع کردن زنان از پوشیدن روبنده که پس از بمب‌گذاری‌های انتحاری خونین در پایتخت این کشور اتخاذ شد باعث برخی مناقشات شده اما دولت از تصمیمش به عنوان بخشی از استراتژی ضدترور دفاع می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، پس از این دو بمب‌گذاری که در آن 33 تن کشته و بیش از 100 تن دیگر زخمی شدند، نخست‌وزیر جمهوری چاد به رهبران مذهبی گفت: پوشیدن روبنده باید فوراً از امروز متوقف شود.

هنوز هیچ‌کس مسوولیت این حملات را به عهده نگرفته اما مقامات جمهوری چاد گروه تروریستی بوکوحرام را مقصر آن می‌دانند.

بسیاری از زنان مسلمان در انجامنا، پایتخت جمهوری چاد روبنده می‌پوشند که تنها چشمان آنها پیداست و معمولاً سیاه‌رنگ است. اما نخست‌وزیر این کشور هرگونه پوشش را که باعث شود تنها چشمان فرد پیدا باشد ممنوع اعلام کرده است.

در این کشور که مسلمانان 53 درصد و مسیحیان 35 درصد از جمعیت آن را تشکیل می‌دهند ممنوع کردن پوشش از جمله روبنده واکنش‌های متفاوتی به همراه داشته است.

یک معلم 45 ساله گفت: این اقدام برای امنیت ما اتخاذ شده است. پوشیدن روبنده جزء فرهنگ جمهوری چاد نیست. این مساله از فرهنگ‌های دیگر می‌آید. پوشیدن روبنده در قرآن مطرح نشده است. به عنوان یک مسلمان فکر می‌کنم برخی از مردم درخصوص پوشش افراط می‌کنند.

برخی دیگر از مسلمانان از این تصمیم که همزمان با ماه مبارک رمضان اتخاذ شده، شوکه شده‌اند.

دولت جمهوری چاد به نیروهای امنیتی دستور داده تا به بازارها رفته و ضمن ضبط تمام روبنده‌ها، آنها را بسوزانند. دولت همچنین به هر کسی که از چنین پوشش‌هایی استفاده می‌کند هشدار داده که با بازداشت و محاکمه مواجه خواهند شد. در همین حال شورای عالی امور اسلامی این تصمیم دولت جمهوری چاد را مغایر با قوانین اسلام نمی‌داند.

انتهای پیام

کد N864220