حضور سفیر ایران در ترکیه در مراسم تدفین سلیمان دمیرل

ايران,تركيه

علیرضا بیکدلی، سفیر ایران در ترکیه در مراسم تدفین سلیمان دمیرل نهمین رییس جمهور این کشور حضور یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)به نقل از روزنامه حریت، در ساعات اولیه صبح امروز (یکشنبه) پیکر دمیرل با حضور صدها نفر از مردم ترکیه، مقامات این کشور و نمایندگان کشورهای خارجی در روستای اسلام کوی در شهر اسپارتا، محل تولدش به خاک سپرده شد.

در این مراسم از همه گروهها و احزاب مخالف و موافق ترکیه از جمله بولنت آرینچ معاون نخست وزیر، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه، کمال کلیچداراوغلو دبیر کل حزب جمهوری خلق، دولت باغچلی دبیرکل حزب ملی گرا و برخی از نمایندگان مجلس، سفرای کشورهای خارجی حضور داشتند.

سلیمان دمیرل از شخصیتهای محبوب ترکیه بود که مورد احترام همگان قرار داشت به گونه ای که روزنامه حریت در گزارشی نوشت که برای همراهی دمیرل در آخرین سفرش مردم این کشور از گوشه و کنار به اسپارتا آمدند.

به گزارش ایسنا، هم چنین علیرضا بیکدلی سفیر ایران در ترکیه یک روز پس از شنیدن خبر درگذشت وی، با حضور در منزل مرحوم سلیمان دمیرل، رئیس‌جمهور پیشین ترکیه در گذشت وی را به بازماندگان او تسلیت گفت.

سلیمان دمیرل، نخست‌وزیر و رئیس‌جمهوری اسبق ترکیه که در طول هفت دوره نخست‌وزیری خود دو بار حکومتش توسط ارتش ساقط شد، در سن 91 سالگی در بیمارستان درگذشت.

دمیرل چهارشنبه گذشته در بیمارستانی در آنکارا درگذشت. بنا به گفته منابع آگاه در بیمارستان گوون در آنکارا، وی به علت عفونت دستگاه تنفسی بستری بود که صبح روز چهارشنبه در پی ایست قلبی جان باخت.

سلیمان دمیرل از دهه 1960 تا دهه 1990 هفت دوره به عنوان نخست‌وزیر خدمت کرد و از 1993 تا 2000 نیز رئیس‌جمهوری ترکیه بود.

دمیرل در نوامبر 1924 در خانواده‌ای کشاورز در استان "اسپارتا" در غرب ترکیه زاده شد و در رشته مهندسی عمران تحصیل کرد. وی اولین بار، پنج سال پس از کودتای 1960 و در پی پیروزی در انتخابات پارلمانی به عنوان رئیس حزب عدالت قدرت را در دست گرفت.

دمیرل که با نام "بابا" در میان هوادارانش شناخته می‌شد، در دوران ائتلاف بی‌ثبات در ترکیه خدمت می‌کرد که سرانجام این ناآرامی پس از روی کار آمدن "حزب عدالت و توسعه" به ریاست رجب طیب اردوغان در سال 2002 به پایان رسید.

دولت دمیرل آغازگر تحولات اقتصادی و اجتماعی ترکیه بود و همزمان هم در رشوه‌خواری و پارتی‌بازی و فسادهای مالی دست داشت. سلیمان دمیرل حدود چهل سال داشت که وارد عرصه سیاست شد. سال 1960 پس از آنکه دولت عدنان مندرس، نخست‌وزیر وقت در پی کودتای ارتش سرنگون شد و شماری از سیاستمداران تاثیرگذار آن زمان اعدام یا تبعید شدند، خلائی در عرصه سیاسی ترکیه پدید آمد که به حزب راست میانه "عدالت" به رهبری سلیمان دمیرل فرصت ظهور داد.

دمیرل با در دست گرفتن قدرت با سیاست‌های خود، تلاش برای احیای سمبل‌های اسلامی و تاکید بر افزایش سطح زندگی مردم تبدیل به چهره‌ای محبوب شد. وی که خود در خانواد‌ه‌ای کشاورز متولد شده بود، موفق شد خواسته‌های روستائیان را با اهداف ترکیه در راه صنعتی کردن اقتصاد این کشور پیوند زند. با این حال در اوایل دهه 70 میلادی در پی ناآرامی‌های اجتماعی، ارتش ترکیه دولت وی را با کودتا از قدرت برکنار کرد.

سلیمان دمیرل اما در دهه 80 با تشکیل ائتلافی ناپایدار به قدرت بازگشت، اما پس از پنج سال، بار دیگر با کودتای ارتش از قدرت برکنار شد. وی اوایل دهه 90 به عنوان نخست‌وزیر ترکیه به عرصه قدرت بازگشت و پس از آن در سال 1993 به ریاست‌جمهوری این کشور رسید. دمیرل تا سال 2000 میلادی رئیس‌جمهوری ترکیه بود و پس از آن رسما از عرصه سیاست خداحافظی کرد.

وی در ماه آوریل همان سال، صلیب شایستگی ویژه جمهوری فدرال آلمان را از "یوهانس راو" رئیس‌جمهوری وقت آلمان دریافت کرد.

انتهای پیام

کد N864121