آمریکا و چین همچنان به دنبال حل تنش‌های دوجانبه هستند

در شرایطی که تنش‌ها میان آمریکا و چین بر سر آبهای مورد مناقشه در دریای چین جنوبی و نیز سرقت سایبری اطلاعات کارمندان فدرال آمریکا همچنان حل نشده باقی مانده، طرفین تلاش می‌کنند تا پیش از سفر شی جینپینگ به واشنگتن فضا را آرام کنند و از تنش‌ها بکاهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، تنش‌ها میان چین و آمریکا بر سر جزیره‌سازی در دریای چین جنوبی و نیز اتهام‌زنی به پکن مبنی بر دست داشتن در سرقت سایبری اطلاعات از سرور دولت فدرال آمریکا که به موجب آن داده‌های شخصی و امنیتی 14 میلیون کارمند و مقاطعه کار فاش شد، همچنان رو به افزایش است. با این حال این دو قدرت تلاش دارند تا فضا را در آستانه‌ی سفر رئیس‌جمهور چین به واشنگتن در پاییز امسال آرام کنند.

دیپلمات‌ها و مقام‌های دارایی ارشد دو کشور طی روزهای آتی در نشست سالانه گفت‌وگوی اقتصادی و استراتژیک آمریکا چین دیدار خواهند کرد، دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید که دو دولت اختلاف‌های خود را مخفی نمی‌کنند اما آنها انتظار دارند که بر همکاری دو طرف بر روی موضوع‌هایی مثل تغییرات آب‌و هوایی تایید شود.

مقام‌های دو کشور فردا (دوشنبه) برای گفت‌وگو درباره مسائل امنیتی مورد مناقشه دیدار خواهند کرد. "جان کری"، وزیر خارجه آمریکا و "جاکوب لیو"، وزیر خزانه داری آمریکا روز سه‌شنبه مذاکراتی دو روزه با "وانگ یانگ" معاون نخست‌وزیر چین و "یانگ جیچی" مشاور سیاسی وزارت خارجه چین را آغاز می‌کنند. از جمله موضوعات مهم طرح‌ها درباره معاهده سرمایه‌گذاری دو جانبه است که مورد گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

چین این گفت‌وگوها را زمینه‌چینی برای سفر شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین می‌دانند که ماه سپتامبر قرار است به کاخ سفید سفر کند. این اولین سفر وی به عنوان رئیس جمهوری از زمان روی کار آمدن در سال 2013 است. لوکانگ سخنگوی وزارت خارجه چین این گفت‌وگوها را فرصتی برای "آغاز پیشرفت جدید در ایجاد مدل جدیدی از روابط" خواند.

انتهای پیام

کد N864030