شکایت اردوغان از خبرنگار حریت

یکی از دادگاه‌های استانبول به دنبال شکایت وکیل رئیس‌جمهوری ترکیه تحقیقات خود را از خبرنگار روزنامه حریت در واشنگتن که به «تهمت زدن» به رئیس‌جمهوری این کشور در کتابش تحت عنوان «POTUS ve Beyefendi» متهم شده، آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه حریت، احمد اوزل، وکیل رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در شکایتی که به دادستان این دادگاه ارائه کرد، گفت: این کتاب شامل اطلاعات کذب و نادرستی است که می‌تواند به وجه و اعتبار موکل من لطمه زده و مردم را علیه او تحریک کند. همچنین نمی‌توان این کتاب را به عنوان یک کتاب مرجع تلقی کرد.

این دادگاه از "تولگا تانیش"، خبرنگار روزنامه حریت در واشنگتن و نویسنده این کتاب خواست تا در دادگاه شهادت دهد و انتظار می‌رود وی در روزهای آتی این اقدام را انجام دهد.

تانیش از سال 2009 که باراک اوباما به ریاست جمهوری آمریکا رسید تا 2014 که اردوغان پست نخست وزیری را ترک کرد و رئیس جمهور ترکیه شد، روابط آمریکا و ترکیه را تحلیل کرده است.

«POTUS» سرواژه‌ای برای «رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا» است و «Beyefendi» واژه رایجی به معنی "آقا" است که توسط طرفداران اردوغان برای تعریف از وی در هنگامی که نخست‌وزیر بود، استفاده می‌شد؛ در نتیجه ترجمه کتاب تانیش «رئیس‌جمهوری آمریکا و این آقا» است.

انتهای پیام

کد N863977