دولت مالی و شبه نظامیان طوارق توافق صلح امضا کردند

سیاسی

ائتلاف اصلی شبه نظامیان جدایی طلب طوارق مالی با دولت مرکزی توافق صلح امضا کرد. ماه گذشته نیز گروه مسلح دیگری با دولت باماکو به توافق صلح دست یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، با وجود توافق صلح بسیاری از منتقدان بر این باورند که توافقنامه مذکور باز هم نمی‌تواند آرامش را در شمال مالی برقرار سازد. اعضای جنبش هماهنگی ازواد موسوم به سی ام ای روز شنبه این توافق را امضا کردند.

این شبه نظامیان که سرزمین خود در شمال مالی را ازواد می‌نامند، زمانی که ماه مه سایرین به روند توافق صلح پیوستند، از ملحق شدن به آن خودداری کردند. این مذاکرات پس از ماه‌ها گفت‌وگو در الجزایر به نتیجه رسید.

در پی این توافق بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل با استقبال از آن اعلام کرد سازمان ملل آماده حمایت از طرفین برای اجرای توافق صلح است؛ با این حال تمام مسئولیت آن برعهده دولت مالی و مردم آن است.

شبه نظامیان طوارق در شمال مالی مستقر هستند و چندین دهه است که با دولت مرکزی باماکو اختلاف و درگیری دارند. این خشونت‌ها حتی در شرایطی که دو طرف وارد مذاکرات صلح شدند، ادامه داشته است. ناآرامی های سال 2012 موجب شد تا سربازان متمرد رئیس جمهوری را که یک دهه قدرت را در دست داشت، سرنگون کنند و پس از آن خلاء قدرتی به وجود آمد که نهایتا به تشدید اقدامات شبه نظامیان و جنگ فرانسه علیه آنها منجر شد.

سیدی ابراهیم ولد سیداته که از طرف جنبش هماهنگی ازواد توافقنامه صلح را امضا کرد، آن را "اقدامی امیدوارانه" و بخشی از روند صلح در شمال مالی توصیف کرد. با این حال وی درباره مسائل امنیتی که منطقه را همچنان بی‌ثبات نگاه داشته مطلبی نگفت.

وی افزود: این توافقنامه این مساله را به رسمیت شناخت که موضوع ازواد یک مشکل سیاسی است و هنوز راه حلی برای آن یافت نشده است و در دوران گذار باید بیشتر بر روی آن مطالعه کرد.

فعالان حقوق بشر نیز اعلام کردند که در این توافقنامه حقوق قربانیان خشونت و خانواده آنان نادیده گرفته شده است. مدیر دیده بان حقوق بشر در انجمن غرب آفریقا گفت که شدیدا نگران وخیم شدن اوضاع امنیتی است.

وی افزود: در این توافقنامه صلح ماده‌ای درباره مصونیت قربانیان ذکر نشده است . این مشکل است که در چرخه درگیری‌ها و سوء رفتارها تداوم یافته است.

انتهای پیام

کد N863933