کمپین فعالان حقوق بشر انگلیس در مخالفت با سفر سیسی به این کشور

مصر

کمپین بین‌المللی "همبستگی با مصر" در لندن تجمعی در محکومیت دعوت از عبدالفتاح سیسی برای سفر به این کشور به راه انداخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، کمپین بین‌المللی "همبستگی با مصر" در چهارچوب برنامه‌های بین‌المللی خود برای اعمال فشار بر دولت قاهره و آزادی فعالان و روزنامه نگاران بازداشت شده تجمعی در شهر لندن به راه انداخت.

روزنامه‌های داخلی انگلیس به تازگی اعلام کردند که دولت انگلیس به صورت رسمی از سیسی دعوت کرده به این کشور سفر کند.

آنا الکساندر، یکی از اعضای این کمپین و استاد جامعه شناسی گفت: این فعالان اینجا آمده‌اند که به دولت بگویند با همکاری کشورشان با دولت سیسی مخالف هستند.

در این تجمع که فعالان کشورهای مختلف حضور داشتند، به شدت احکام اعدامی که در مصر برای محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر و سایر فعالان و روزنامه نگاران صادر شده مخالفت شد و صدها امضا از میان سندیکاهای انگلیسی در محکومیت اجرای این احکام جمع آوری شد.

در حالی که این تظاهرکنندگان تصاویر و اسامی برخی از روزنامه نگاران بازداشتی را در دست داشتند، از دولت لندن خواستند حمایت‌های مالی و نظامی خود را از مقامات مصر و نیز روابط تجاری با آنان را با توجه به نقض حقوق شهروندان مصر متوقف کنند.

محمد سودان، دبیر روابط خارجی حزب منحل شده "آزادی و عدالت" مصر در این رابطه گفت: قدرتمندان و چهره‌های سیاسی انگلیس می‌دانند که این سفر به نفع ارزش‌های دموکراتیک آنان نیست و به نظر می‌رسد که در این کشور فشارهایی از سوی لابی اسرائیلی برای میزبانی از سیسی وجود دارد.

وی تاکید کرد: گرچه همه سفرهای سیسی به کشورهای اروپایی با فشار لابی‌های صهیونیستی صورت می‌گیرد اما نتایج آن منفی است و گواه آن واکنش رسانه‌های آلمان در مخالفت با حضور "این دیکتاتور" است.

سودان افزود: بهتر است انگلیس منافع خود را از طریق تعامل با دولت منتخب و دموکرات مصر حفظ کند و نه از طریق تقویت روابط با ساختار نظامی سرکوب گرانه که ثباتی ندارد.

انتهای پیام

کد N863816