ائتلاف عشایر نینوا و الانبار علیه داعش و تشکیل شورای "نجات موصل"

عراق

در حالی که عشایر نینوا و الانبار علیه داعش بسیج شده‌ و اعلام جنگ کرده‌اند، امام جمعه شهر نجف اعلام کرد کمک‌های خارجی به عشایر عراقی بدون موافقت دولت مرکزی دخالت در امور داخلی عراق است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری العهد، شماری از چهره‌های مذهبی استان نینوا اعلام جهاد گروهی علیه گروه تروریستی داعش کردند و نزدیک به 200 تن از چهره‌های برجسته استان نیز تشکیل "شورای نجات موصل" را در دستور کار قرار دادند.

براساس گزارش منابع آگاه در شهر موصل، شورای علمای موصل تاکید کرد 12 تن از چهره‌های مذهبی شهر که پیش از این با گروه تروریستی داعش سازش کرده بودند، در روز اول ماه مبارک رمضان و به دنبال جنایات وحشیانه این گروه تروریستی که از زمان ورودش به شهر مرتکب شده، اعلام جهاد کردند.

گروه تروریستی داعش اقامه نماز تراویج در شب‌های ماه مبارک رمضان را در تمامی مساجد شهر موصل ممنوع و امامان جماعت این مساجد را به مجازات از جمله شلاق تهدید کرد.

شیخ عبدالله نیبوع الحمدانی، یکی از شیوخ برجسته عشایر استان نینوا، از تشکیل "شورای نجات موصل" شامل 200 عضو با هدف مقابله با داعش و بیرون راندن آن از شهر خبر داد.

شیخ حمدانی در ادامه تاکید کرد: این شورا قصد دارد با "جنبش افسران آزاده" ائتلافی برای مقابله با داعش تشکیل دهد.

اعضای داعش که دارای تبعه عربی هستند و در شهر موصل خسارات بسیاری را متحمل شده‌اند، در حال فرار از شهر هستند و این در حالی است که نجم عبدالله جبوری، فرمامنده عملیات نینوا از ورود ده‌ها هلی کوپتر نوع A10 به این استان خبر داد.

در همین راستا سعد سلطان البویطی، عضو شورای شیوخ استان الانبار اعلام کرد شش عشیره استان الانبار به شورای نجات موصل پیوسته و تصمیم گرفته‌اند در مقابل داعش بایستند.

البویطی در ادامه از فرار تروریست‌های خارجی و عربی از الرمادی به سمت وادی حوران خبر داد.

شلال الحلبوسی، عضو شورای استانداری الانبار تصریح کرد: نیروهای امنیتی عراق تمامی مناطقی که داعش حضور دارد را از همه طرف محاصره کرده و راه‌های امدادرسانی را مسدود کرده‌اند.

الحلبوسی تاکید کرد: طی چند روز آینده شاهد اتمام آموزش گرو‌های داوطلب استان الانبار و آمادگی آنان برای آزادسازی کامل استان خواهیم بود.

صدرالدین القبانجی، امام جمعه شهر نجف در پاسخ به اعلام حمایت اردن از عشایر شرق سوریه و غرب عراق گفت: عدم حمایت از عشایر به واسطه دولت مرکزی به منزل نقض حاکمیت ملی عراق است. این طرح اگر با هدف نجات عشایر عراقی از خطر تروریسم و داعش باشد، درست است و باید این حمایت‌ها از راه‌های قانونی یعنی از طریق دولت مرکزی عراق صورت گیرد.

التبانجی در ادامه حکم چهار سال حبس برای شیخ علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین را محکوم کرد و گفت: این حکم نقض حقوق بشر و سلب آزادی عقیده و نیز پافشاری بر نمونه عقب افتاده و قدیمی حکمرانی است.

امام جمعه شهر نجف اشرف درباره سفر اخیر حیدرالعبادی، نخست وزیر این کشور به ایران گفت: این سفر گامی در مسیری درست است برای تقویت روابط دو کشور چرا که جمهوری اسلامی ایران با ما دارای روابط استراتژیک تاریخی و فرهنگی عمیق و مشترکی است.

پیشتر پادشاه اردن با بیان اینکه وظیفه اردن به عنوان یک کشور حفاظت از عشایر در شرق سوریه و غرب عراق است، عنوان داشت که جهان اهمیت نقش اردن در حل و فصل مشکلات در عراق و سوریه و تضمین ثبات و امنیت منطقه را درک می‌کند.

انتهای پیام

کد N863768