سفر وزیر خارجه کره‌جنوبی به ژاپن با هدف بهبود روابط دوجانبه

وزرای امور خارجه ژاپن و کره‌جنوبی امروز (یکشنبه) و پیش از پنجاهمین سالگرد عادی‌سازی روابط میان دو کشور دیدار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، البته با وجود گذشت 50 سال از عادی‌سازی روابط میان سئول و توکیو ناشی از نظامی‌گری ژاپن در جریان جنگ دوم جهانی علیه کره‌جنوبی، این دو متعهد آمریکا در آسیا هنوز آنچنان که باید روابط خوبی ندارند.

یک استاد علوم سیاسی در دانشگاه "کیو" در ژاپن گفت: این یک وضعیت دشوار و پیچیده است. دو کشور با وجود گذشت نیم قرن هنوز آنچنان که باید روابط خوب و مستحکمی ندارند و تمام آن به خاطر رفتارهای ژاپن در جنگ دوم جهانی است.

براساس نظرسنجی روزنامه "آساهی" ژاپن و "دونگ- آ" کره‌جنوبی که روز شنبه منتشر شد، بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی در هر دو کشور اعلام کردند که دیدشان نسبت به طرف مقابل در پنج سال گذشته بدتر شده است.

در این نظرسنجی همچنین مشخص شد که 87 درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی از کره‌جنوبی به شدت احساس می‌کنند که روابط با همسایه‌اشان، ژاپن بهتر شده در حالی که 64 درصد از ژاپنی‌ها چنین احساسی دارند.

این استاد علوم سیاسی در ژاپن ادامه داد: اعتماد میان دو کشور به شدت از بین رفته و به این آسانی قابل برگشت نیست.

"شینزو آبه"، نخست‌وزیر ژاپن و "پارک گئون های" رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی از زمان روی کار آمدن در 2012 و 2013 هنوز به طور کامل مذاکرات دو جانبه با هم نداشتند. واشنگتن به عنوان متحد این دو کشور آسیایی نگران بدتر شدن روابط میان طرفین است.

تمامی این تنش‌ها میان این دو کشور آسیایی ریشه در استعمارگری ژاپن علیه کره از 1910 تا پایان جنگ دوم جهانی دارد. روابط این دو در اواخر دهه 90 میلادی و در پی عذرخواهی‌های توکیو بهبود یافت و تبادلات فرهنگی بین دو کشور در سال‌های 2000 شکل گرفت اما در سال‌های اخیر این روابط بار دیگر به خاطر اختلافات در زمینه تاریخی رو به سردی بوده است.

بسیاری از کره‌ای‌ها 35 سال استعمارگری ژاپن را به عنوان عصری از خشونت و بدرفتاری به یاد می‌آورند به زمانی که مجبور بودند اسامی و زبان ژاپنی را استفاده کنند و غرور، افتخار، میراث خود را به دست فراموشی بسپرند.

سفر وزیر امور خارجه کره‌جنوبی به ژاپن نخستین سفر از جانب یک دیپلمات ارشد دولت سئول از 2011 محسوب می‌شود. وی قرار است با همتای ژاپنی خود و آبه پیش از حضور در مراسم پنجاهمین سالگرد عادی‌سازی روابط میان دو کشور دیدار کند.

این دو همچنین درباره به برده گرفتن زنان کره‌ای توسط ژاپن در دوران جنگ دوم جهانی و سایر مسائل مهم مربوط به آن دوران گفت‌وگو خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N863656