امضای قرارداد تبادل سوخت هسته‌ای به بانک سوخت میان روسیه و آژانس

آژانس بین المللی انرژی اتمی و روسیه قرارداد انتقال اورانیوم غنی‌شده با درصد پایین (LEU) و تجهیزات هسته‌ای از روسیه به بانک سوخت آژانس در قزاقستان و بالعکس به امضاء رساندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک نیوز؛ این قرارداد همکاری توسط یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سرگی کرینکوف، رییس کل شرکت هسته‌ای دولت روسیه (روس اتم) در روز شنبه به امضا رسید.

یوکیو آمانو از همکاری سازنده روسیه با آژانس و نیز حمایت از اقدامات آژانس از این کشور تقدیر کرد.

آمانو پس از این دیدار با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور و نیز سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدارها همچنین در مورد شرایط کنونی مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 و نیز نحوه‌ اجرای پادمان‌های امنیتی آژانس در ایران بحث و گفت‌وگو شد.

مدیرکل آژانس همچنین در نشست سن پطرزبورگ از حمایت روسیه برای ایجاد بانک سوخت آژانس در قزاقستان و تلاش برای قطعی شدن این قرارداد تشکر و قدردانی کرد. بر طبق این قرارداد روسیه موظف است از انتقال ایمن اورانیوم (LEU) و تجهیزات بانک سوخت هسته‌ای آژانس اطمینان حاصل کند.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته طرح تأسیس بانک سوخت هسته‌ای را برای به امضاء رسیدن میان آژانس و قزاقستان به تصویب رساند.

این بانک سوخت در واقع نوعی ذخیره اورانیوم غنی‌شده با درصد پایین است و در صورتی که کشورهای عضو آژانس نتوانند سوخت هسته‌ای موردنیاز برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود را از بازار جهانی تأمین کنند، می‌توانند از سوخت این بانک استفاده کنند.

هم‌اکنون در بسیاری از راکتورهای هسته‌ای در سرتاسر جهان برای فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز از اورانیوم (LEU) استفاده می‌شود.

آمانو در این‌باره نیز تصریح کرد: بانک سوخت (LEU) یکی از ضمانت‌ها و مکانیزم‌هایی است که هدف آن دادن اعتماد به نفس به کشورها است چرا که این کشورها می‌توانند در صورت بروز هرگونه مشکل غیرقابل پیش‌بینی در بازار جهانی سوخت هسته‌ای از این‌ بانک، سوخت هسته‌ای موردنیاز خود را دریافت کنند.

انتهای پیام

کد N863454